Energetické využívanie biomasy na Slovensku stále zaostáva za potenciálnymi možnosťami, ako aj za úrovňou, ktorú dosahujú susedné štáty a krajiny Európskej únie. Chýba nám totiž prepracovaná štátna stratégia, v krajoch i v nižších územných samosprávnych celkoch, nedostatočná angažovanosť hlavných producentov a distributérov palív i energie.
Celkový využiteľný potenciál biomasy na Slovensku využívame zhruba na 20 %. Ročný využiteľný potenciál palivovej biomasy len v lesnom hospodárstve je takmer milión ton, z toho je 400-tisíc ton palivového dreva. V drevárskom priemysle je ročný využiteľný potenciál odpadov na energetické využitie asi 1,2 mil. ton. Zvyšovanie podielu čistej energie pomôže životnému prostrediu i obchodnej bilancii Slovenska, ktoré sú takmer úplne odkázané na dovoz energetických surovín.
Vo využívaní lesnej biomasy vidím problém aj v zákone o štátnej ochrane prírody, ktorý takmer 45 % rozlohy lesov označuje ako chránené, pričom napr. v Rakúsku je to len 8 %. Odpadové drevo v akejkoľvek podobe je veľmi dobrým energetickým zdrojom, ktorým sčasti môžeme nahradiť zemný plyn, koks, uhlie alebo vykurovacie oleje. Pri každom type využitia dreva treba inštalovať splyňovacie kotly, ktoré sú vysoko efektívne a ekologické. Postupne sa to stane podmienkou, pokiaľ bude chcieť záujemca čerpať nejaký druh podpory. Vykurovanie kusovým odpadovým drevom, ktorého je u nás dosť, je v súčasnosti najlacnejšie. Drevné štiepky, či piliny, ak chceme, aby boli automaticky dávkované, musia byť homogenizované, čo je dobré riešenie napr. pre obce.
Najmodernejším typom drevného paliva sú drevné pelety, ktoré prichádzajú na slovenský trh. Sú homogénne, majú stabilnú vlhkosť a dajú sa dlho skladovať. Záujmové združenie Biomasa v Žiline má už projekt na využívanie obnoviteľných zdrojov v Žilinskom a Trenčianskom kraji, v rámci ktorého sa má začať s výstavbou Centrálnej spracovateľskej a riadiacej jednotky (CPU) na Kysuciach. Budeme tam vyrábať pelety z pilín, ktoré budú palivom pre 44 moderných kotolní v školách, zdravotníckych a obecných zariadeniach v obidvoch krajoch. Celkové náklady predstavujú 250 mil. Sk z domácich a zo zahraničných zdrojov, pričom 40 mil. Sk poskytol Globálny environmentálny fond OSN.
Vo februári až marci budú vyhlásené súťaže na dodávateľov stavebných prác a technológií. Na projekte pracovali viaceré domáce a zahraničné organizácie, podporuje ho aj ministerstvo životného prostredia. Združenie Biomasa, ktoré tvorí 28 obcí a ďalších organizácií, za tri roky do prípravy projektu vložilo okolo 10 mil. Sk. Zahraničné granty pokryli necelú polovicu spomínanej sumy. V Žilinskom a Trenčianskom kraji je zhruba 2 000 drevospracujúcich firiem, ktoré ročne vyprodukujú 200-tisíc ton drevného odpadu. O projekt využívania obnoviteľných zdrojov sa zaujímajú aj Poliaci a združenie Biomasa v spolupráci s Talianmi zriadilo Regionálnu agentúru energetického manažmentu v Žiline. Na jeho činnosť prispela štyrmi miliónmi aj Európska komisia.
Je skutočne načase, aby sa obecné i regionálne samosprávy začali zaoberať regionálnym plánovaním, aby sme hľadali zdroje na expanzívnu podporu využívania miestnych zdrojov. Využívaním alternatívnych zdrojov môžu na Slovensku pribudnúť nové pracovné miesta v súvislosti s ich vývojom, výrobou a v obchode.
StoryEditor