Ropa stále hľadá dno. Včera spadla jej cena na nové vyše jedenásťročná minimá.
Strach z rastu amerických sadzieb, nových dodávok ropy z Iránu, pomalšieho rastu Číny i celej Ázie a nakoniec aj teplej zimy sťažuje rope hľadania pevnej pôdy pod nohami.
Cena ropy vyhovuje
Pohyb na cenách ropy je pritom v túto chvíľu podobný ako na konci roka 2014 určujúce pre väčšinu ostatných hlavných trhov.
Predovšetkým má skrze energetické zložky indexov negatívny vplyv na akciové trhy (aj keď v nedeľu sa poklesy zastavili), súčasne hrá do kariet dlhopisom a to hneď z dvoch dôvodov. Bezpečným fixne úročeným papierom sa naopak páčia slabé výkony akcií a rovnako tak padajúca cena ropy súčasne zráža nadol inflačné očakávania.
Aj keď teda považujeme dlhší koniec nemeckej krivky ďalej za nadhodnotený, trhoví hráči zatiaľ nemajú mnoho bezprostredných dôvodov nemecké vládne dlhopisy (Bundy) vypredávať. Ak by sa ceny ropy zastavili až v pásme 20-30 dolárov za barel, je akákoľvek inflácia v eurozóne v roku 2016 rozprávkou z ríše snov.
Preinvestovanosť
Na druhú stranu, ECB by takýto šok mal ponechať pokojnú. Veríme, že pokles cien ropy sa neodrazí výraznejšie v dlhodobých inflačných očakávaniach a v súčte bude mať na európskej i americkej domácnosti znovu nemalý pozitívny dopad.
Včerajšie ranné správy z Číny pre komodity tiež nevyznievajú príliš dobre. Stratégia komunistickej strany na ďalší rok, zdá sa, nepočíta so žiadnou veľkou rozpočtovou injekciou a podľa prvých správ sa naopak čínska administratíva zmieruje s ďalším a trvalým znižovaním tempa rastu.
Niet sa vlastne čomu diviť, rast hnaný skrz podporu investícií rýchlo sa zadlžujúcích podnikov naráža zjavne na svoje mantinely - preinvestovanosti a predĺženosti. Zadlženie čínskych nefinančných spoločností vzrástlo na 160 percent HDP (v USA je pre porovnanie okolo 70 percent HDP).
Komentár bol zverejnený na webe patria.cz