Ceny ropy sú v posledných týždňoch ako na hojdačke. Brent na konci marca atakoval hladinu 60 dolárov za barel, po notifikovanej dohode s Iránom o jadrovom programe sa však výrazne prepadol. Americký Benchmark WTI reagoval tiež negatívne. Od piatku máme za sebou výrazné nárasty a obchodníci, zdá sa, rope veria. Začína sa situácia postupne otáčať k lepšiemu?
Cena ropy mala včera tendenciu skôr korigovať. Len od piatku však vzrástla cena americkej ropy až o 15 percent a dostala sa do blízkosti dvojmesačných maxím. Včera klesla späť pod 53 dolárov. Brent sa vyšvihol "len" o 8% a aktuálne bojuje s hladinou 58 dolárov za barel. Cenový rozdiel Brent - WTI sa scvrkol v posledných dňoch na 5,4 dolára a aktuálne sa pohybuje najnižšie od začiatku februára.
Dohoda s Iránom
Dôležitou udalosťou bola dohoda svetových mocností s Iránom na pokračovaní jeho jadrového programu v minulom týždni, ktorá otvorila cestu k zrušeniu sankcií na iránsku ropu. Podľa odhadov sa však ropa z tejto krajiny tento rok na svetové trhy nedostane. Aj keby sa situáciu podarilo vyriešiť skôr, odhadovaných cca 0,7 - 1 milióna barelov navyše by pravdepodobne nespôsobilo žiadny výrazný šok. Trh by mal byť na zvýšenú ponuku nachystaný.
Pokračujúci rast produkcie
Strana globálnej ponuky ropy stále silnie. Saudská Arábia ťažila v marci najviac ropy za posledných 12 rokov. Objem sa vyšplhal na 10,3 milióna barelov denne a saudskoarabský ropný minister Ali al-Naim naznačil, že ešte stále existujú vysoké nevyužité kapacity (podľa odhadov presahujú 2,5 milióna barelov - viď graf). Došlo k určitému posunu v tom, že Arabi hlasnejšie než predtým volajú po spolupráci veľkých producentov (vrátane Ruska) mimo kartelu OPEC. K určitej spolupráci medzi organizáciou OPEC a ďalšími ťažiarmi došlo naposledy na prelome rokov 1998 - 1999. Čím nižšie budú ceny ropy, tým pravdepodobnejšia je kooperácia veľkých hráčov na trhu.
Rusko v súčasnosti ťaží najviac vo svojej postsovietskej histórii. V marci sa jeho ťažba vyšplhala na 10,71 miliónov barelov (podľa ruského ministerstva energetiky). Rusi sa zatiaľ stavajú vlažne k ponuke spolupráce s organizáciu OPEC s cieľom zvýšenia svetových cien ropy. V prudkom prepade cien ropy im pomohol naplniť rozpočtové príjmy slabnúci rubeľ. Silnejúca ruská mena a stagnujúce ceny ropy by však mohli čoskoro znamenať problém aj pre ruskú ekonomiku.
Samostatnou kapitolou sú Spojené štáty, ktoré aj cez vysoký pokles ceny stále pokračujú v ťažbe ropy z bridlicových vrstiev (horizontal drilling). Ťažba by tento rok v tejto krajine mohla vzrásť najviac od roku 1972. Objem ťažby by však pri súčasných cenách už mohol byť tesne pod svojím vrcholom. Minulý týždeň bol prvým za dlhú dobu, keď nedošlo k navýšeniu rekordu. Ten sa očakáva v blízkych týždňoch. Podľa odhadov by sa tohtoročná priemerná ťažba v USA mala vyšplhať na 9,23 miliónov barelov. Rastúcu produkciu zatiaľ nevyviedol z miery ani klesajúci počet vrtov. Zo svojich októbrových historických maxím na úrovni 1592 už klesol na polovicu.
Rastúce zásoby
V USA rastú zásoby už 12 týždňov v rade a roja sa špekulácie ohľadom skorého nedostatku skladovacích kapacít. Zásoby v minulom týždni dosiahli 471,4 miliónov barelov a boli tak najvyššie minimálne od 30. rokov dvadsiateho storočia. Prudko rastú aj zásoby v Cushingu v Oklahome, ktorý je najväčším ropným centrom USA. Na konci marca dosiahli zásoby historických maxím.
Ak by sa zásoby priblížili výrazne svojmu limitu, mohlo by to mať výrazne negatívny vplyv na ďalší vývoj cien ropy. Obchodníci využívajú uskladnenie ropy z dôvodu veľkého rozdielu cien medzi aktuálnymi a budúcimi kontraktmi. Veľkým hráčom sa oplatí počkať, pretože rozdiel v cenách je vyšší, než náklady na uskladnenie.
Veľkí obchodníci zastavili pád dôvery v rast cien ropy
Aktuálne dáta záväzkov veľkých špekulantov COT report ukázali na zastavenie poklesu stávok na rast cien ropy, aj keď stále nemusí ísť o obrat trendu. Zostávajú v blízkosti najnižších hodnôt od roku 2012. Graf ukazuje množstvo net-long pozícií (long mínus short) skupiny veľkých obchodníkov na futures a opčných trhoch.
Uvedené faktory stále rope nijako výrazne neželajú a zdá sa, že situáciu by mohla zmeniť len zásadná udalosť, či už vo forme dohovárania a zásahu ťažiarov, alebo geopolitickými vplyvmi. Kým nezačne klesať globálna produkcia (poprípade neporastie rýchlejšie dopyt), doterajšie dôležité hladiny rezistencie by mohli vydržať. Poradnú váhu majú indikátory záväzkov veľkých špekulantov alebo stav zásob v USA, prípadne počty vrtov v USA. Ako však ukazujú posledné týždne, cez rast zásob a pokles dôvery veľkých obchodníkov dokázala ropa výrazne spevniť.
Komentár bol zverejnený na stránke Xpuls.cz.