Technologický pokrok zasiahol aj obchodovanie na Wall Street. Digitalizácia a automatizovanie obchodovania zjednodušili a zlacnili prístup pre mnoho investorov, no zároveň umožnili úspešným stať sa ešte úspešnejšími.
Program trading, alebo takmer plne automatizované obchodovanie akcií minimálne 15 spoločností v súhrnom objeme nad 1 milión dolárov, umožňuje algoritmom bežiacich na výkonných počítačoch, nezriedka v miestnostiach hneď vedľa veľkých burzových serverov, zarábať šikovným vedcom na úkor pomalších. Vďaka blízkosti a rýchlosti dokážu monitorovať dianie na burze a exekuovať obchody s veľkým objemom finančných prostriedkov v zlomkoch sekúnd.
Podľa údajov NYSE medzi 21. a 25. aprílom 2014 program trading dosiahol podiel 23% z celkového objemu obchodov na NYSE. Z nasledujúcej tabuľky vyplýva, že ,,čierny kôň,, spoločnosť LaTour Trading bola v sledovanom období dvojkou pri obchodovaní na vlastný účet.
Zdroj: NYSE.com
LaTour Trading pritom v reportoch z roku 2009 nenájdete a koncom roka 2010 nebola ani v TOP10. Dnes spoločnosť, ktorej webovú stránku by ste hľadali márne pravidelne v bežných týždňoch obsadzuje druhé miesto v objemoch obchodov na NYSE hneď za Goldman Sachs. Podľa kuloárnych informácií za spoločnosťou stojí Tower Research Capital LLC, ktorej majiteľom je Mark Howard Gorton.
Mark Howard Gordon má bakalársky titul z Yale University, Master's zo Stanford University, a MBA z Harvardu. Do zbierky mu chýba už iba MIT. Jeho firma Tower Research Capital LLC aj dnes hľadá nové talenty z radov absolventov najlepších univerzít, ale aj zamestnancov bánk, ktoré kvôli novým obmedzeniam zo strany FEDu, tlmia obchodovanie na vlastný účet.
David Faucon bývalý zamestnanec Societe Generale, dnes CEO LaTour trading, mimochodom LaTour je aj historická francúzska pevnosť v Novom Škótku, je pri svojom nábore tak kreatívny, že jeho posila Samarth Agrawal, tiež zo Societe Generale bol obvinený v roku 2010 z ukradnutia algoritmu na obchodovanie a odovzdaniu algoritmu novému zamestnávateľovi Tower Research Capital LLC.
Esom týchto programov je zrušenie zákazu ,,SHOROVANIA,, akcií do klesajúceho trhu, teda zrušenie pravidla takzvaného ,,uptick rulle,, ktoré bolo zavedené v roku 1938 a zrušené americkou komisiou pre cenné papiere po 70 rokoch 6.júla 2007.
Toto zrušenie umožňuje dnes v prípade poklesu cien akcií programom predávať ďalej, šíriť paniku a tlačiť na indexy. A nikto nedokáže kúpiť koľko akcií, ktoré môžu tieto stroje v sekunde predať najmä ak sa pustia aj do takzvaných ,,naked shortov,,, teda shortovania bez nasledujúcej dodávky akcií.
Zatiaľ čo zabehnuté firmy z Wall Street si toto riziko uvedomujú, niektorému nováčikovi sa táto zbraň ,,hromadného ničenia,, môže aj nechtiac z pod kontroly vymknúť napriek tomu, že team autorov bude mať aj 100 titulov z renomovaných univerzít.
,,FLASH CRASH,, zo 6.mája 2010, keď klesol v priebehu niekoľkých minút index Dow Jones Industrial o 1000 bodov, teda takmer o 10 percent, aby sa následné vrátil späť bol tak iba ochutnávkou toho, čo dnes super počítače aj na regulovaných burzách dokážu v priebehu niekoľkých sekúnd.