Situácia v Číne sa v posledných dňoch stala vo finančnom svete témou číslo jeden. Keď som v komentári k situácii v krajine tvrdil, že „situácia je horšia, ako sa domnieva ktokoľvek z nás“, myslel som to doslova.
Hlavnou príčinou tohto tvrdenia je vývoj čínskeho dlhu. A údaje sú naozaj takmer neuveriteľné. Jeden z mála ekonómov, ktorí rozumejú úlohe dlhu (teda kreditu) v ekonomike, je austrálsky ekonóm Steve Keen. Pozrime sa na vývoj súkromného dlhu v Číne:
Vývoj súkromného dlhu v percentách HDP od začiatku bubliny, v Japonsku (čierna), USA (modrá) a Číne (červená). Dlh sa zvýšil v priebehu 5 rokov zo 110 na 180 % HDP.
Zdroj: Steve Keen
Číňania dokázali za 5 rokov to, čo Japoncom trvalo 18 rokov. Dokázali navýšiť súkromný dlh viac ako Američania počas bublinovej éry Clintonovej a Bushovej administratívy od roku 1993. Ide o historicky najrýchlejší rast dlhu zo všetkých krajín sveta. Ide o bublinu, ktorá poľahky schová do vrecka americké fiasko s internetovými akciami a hypotekárnu bublinu dokopy.
Neuveriteľný ekonomický rast Číny bol poháňaný neuveriteľným zrýchľovaním rastu zadlžovania. To nemôže pokračovať donekonečna. Keďže žiadne dlhy nie sú zadarmo, prichádza obdobie zúčtovania.
Pocíti to celý svet, ktorý sa takisto topí v dlhoch.