Austrálsky dolár pokračuje v spanilej jazde nahor. Po tom, čo včera dokázal pokoriť silnú rezistenciu okolo úrovne 0,913, tak dnes prelomil viacero dôležitých úrovní a po štyroch mesiacoch sa dostal nad 0,92. O 16:15 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,9230. Prispel k tomu aj guvernér austrálskej centrálnej banky Stevens, ktorý vo svojom verejnom vystúpení v ranných hodinách vyjadril optimizmus ohľadom vývoja ekonomiky. Jeho klasické označenie austrálskeho dolára za prisilný, obchodníci odignorovali. Čo sa týka ďalšieho vývoja, tak aj naďalej vidíme určitý priestor na rast. Vzhľadom na úrovne, kam sa už austrálsky dolár dostal, by nás ale vôbec neprekvapil ani pohyb v bočnom trende. Najmä pokiaľ by pokračoval prílev slabších čísel z Číny, ktorý je najväčším obchodným partnerom Austrálie.
Vývoj AUDUSD (D1)
Úspešné obchodovanie má zatiaľ za sebou aj britská libra. Aj v jej prípade je potrebné príčinu hľadať v centrálnej banke – Martin Weale dnes vyhlásil, že britské mzdy začínajú rásť a že úrokové sadzby neostanú na historických minimách 0,5 % navždy. U obchodníkov sa tak znovu prebudili špekulácie na skoršie zvyšovanie úrokových sadzieb v Británii, ktorej ekonomike sa oproti ostatným popredným krajinám darí nadpriemerne. O 16:15 sa GBPUSD obchoduje na týždňových maximách 1,6575 a EURGBP na dvojtýždňových minimách 0,8321.
Pod tlakom ostáva euro, ktoré ešte pociťuje dozvuky včerajšieho nečakaného vyjadrenia najkonzervatívnejšieho člena ECB Weidmanna z nemeckej Bundesbanky, podľa ktorého nie je možné vylúčiť kvantitatívne uvoľňovanie ani v eurozóne. Holubičie vyjadrenia z tábora ECB sa množia, a tá tak pripravuje trhy na to, že v prípade ďalšieho poklesu inflácie môžeme očakávať ďalšie uvoľňovanie. O 16:15 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3795 a ostávame aj naďalej toho názoru, že pre euro vidíme viac priestoru smerom nadol ako nahor.
Akcie sa aj dnes obchodujú v zelených číslach. O 16:15 rastie paneurópsky index EuroStoxx50 o 1,2 % a širší americký index S&P500 o 0,3 %. Dnes pre akcie žiadne pozitívne správy nedorazili, naopak jadrové americké objednávky tovarov dlhodobej spotreby mierne sklamali, keď vo februári rástli o 0,2 % (oč. +0,3 %), navyše januárový rast bol revidovaný nadol. Rast aj naďalej pripisujeme pozitívnemu sentimentu voči akciám vďaka kvantitatívnemu uvoľňovaniu a silným korportátnym výsledkom. Rizikových faktorov však pribúda – v súčasnosti ich vidíme tri – znižovanie kvantitatívneho uvoľňovania, situácia na Ukrajine a spomalenie čínskej ekonomiky.
Dnes večer ešte môže byť volatilný novozélandský dolár, zverejnené bude februárové saldo obchodnej bilancie (22:45; oč. +600 mil. NZD). Zajtra dorazia z USA minulotýždňové nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (13:30; oč. 326 tis.), druhá revízia rastu HDP vo štvrtom kvartáli 2013 (13:30; oč. +2,7 %) a februárové uzatvorené kontrakty na kúpu domu (15:00; oč. +0,1 %). Na librových pároch sa budú sledovať februárové maloobchodné tržby (10:30; oč. +0,5 % m/m) a eurom možno zahýbe medziročná zmena úverov súkromnej sfére v eurozóne (10:00; oč. -2,1 % r/r), ktorá predznačuje nielen vývoj ekonomického rastu ale aj inflácie.