Vyššia produkcia v Rusku uverejnená minulý týždeň v spojitosti s posilnením konkurencie na ázijských trhoch pripravili pre trh značný pretlak na strane ponuky zatiaľčo dopyt pokračuje v stagnácii a posledné čísla z Číny, či upravený výhľad Medzinárodného Menového Fondu (MMF) rozhodne nepomáha korekciám.
Týždňové zmeny v zásobách ropy v USA, uverejnené Energy Information Administration (EIA), len dodali silu trendu, keďže bareli v skladoch rástli značnou rýchlosťou, varujúc pred súčasným dopytom.
V dobe písania tohto článku sa West Texas Intermediate (WTI) futures obchodovali 1.39% nižšie za cenu $87.62 za barel, rozširujúc straty naďalej a dosahujúc 18-mesačného minima na hodnote $86.84 za barel.
Brent futures reflektovali trend na trhu spôsobený pretlakom dodávateľov a obchodovali sa za cenu $91.60 za barel, teda 0.57% dole v priebehu obchodvania v stredu. Európsky benchmark taktiež zaznamenal odrazenie z dokonca dvojročného minima, dosiahnutého na cene $90.56 za barel.
Ruská produkcia
Najväčší svetový producent ropy informoval o zdvihnutí svojej produkciu ropných kondenzátov o 0.9% v priebehu Augusta, značne prispievajúc k celkovej produkcii, ktorá sa zdvihla o 1%.
V rámci ročnej bázi zaznamenala krajiny vzrast ťažby o 0.7%, pričom prvý polrok sa niesol v znamení spomalenia. Prispieť k tejto situácii mala aj úzkoprofilovosť sankcií, ktoré zatiaľ nezasiahli zahraničné projekty na ťažbu ropy.
Nórsko trpí nízkymi cenami
Severoeurópska krajina taktiež priznala problémy spojené s nízkou cenou ropy, odhadujúc budúci rok so zníženými investíciami, ako uviedol guvernér centrálnej banky Oeystein Olsen.
Očakávania ohľadom poklesu investícií sa pohybujú približne okolo 10% v rámci budúceho roku. Olsen dodal, že „ak ceny budú pokračovať v pádoch, dosiahneme reálne bod, v ktorom budeme musieť zvážiť naše odhady do budúcnosti.“
Saudská Arábia nie je výnimkou
Aj tento člen OPECu musel reagovať na situáciu, napriek predošlému naznačovaniu, že sa ho nízke ceny nedotýkajú.
Štátna spoločnosť Aramco musela v dôsledku zvýšenej konkurencie znížiť ceny pre ázijských importérov, hlavne Čínu, kde prebiehal boj aj medzi iránskou, americkou a ruskou distribúciou kondenzátu, profilujúc sa asi ako najsilnejší faktor pohybu cien poslednú dobu.
Aramco bolo nútené znížiť ceny Arbaskej Svetlej surovej ropy o $1, predčiac očakávania trhu.
Ďalší meeting OPECu vo Viedni poskytne náhľad na krkoky kartelu, z ktorých sa dá bližšie predvídať pokračovanie cien komodity.
MMF skeptický
Včera uviedol MMF svoj odhadovaný rast globálnej ekonomiky na budúci rok, poskytujúc zase dodatočnú podporu medveďom na trhu.
Rast svetovej ekonomiky bol znížený na rok 2015 na 3.8% z pôvodných (júlových) čísiel očakávajúcich 4% rast.
K tomu Svetová Banka oznámila, že čínsky rast tento rok podľa jej analýz dosiahne iba 7.4% miesto pôvodných 7.6%.
Zmena zásob ropy v USA
Pravidelný oficiálny report od EIA, doplnil predstavu o celkovom dopyte, vykazujúc nárast zásob surovej ropy o mimoriadnych 5 milióny barelov za týždeň končiaci 5ym októbrom. Benzínové zásoby, očakávané s poklesom, poskočili o 1,18 miliónov barel, potvrdzujúc trend na komodite.
The American Petroleum Institute už včera vydal svoje čísla, odhadujúc nárast zásob surovej ropy za minulý týždeň o 5,1 milióna na celkových 360 miliónov.