Obchodovanie na hlavých akciových indexoch a menách bolo pomerne pokojné. Miesto, kde prebieha kríza, je v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Centrálne banky Indie, Indonézie, Brazílie a Turecka zápasia s masívnym odlevom kapitálu. Mnohé tieto trhy sa už dostali do medvedieho trhu (to znamená, že index klesol od vrcholu o viac ako 20%). Obavy z ukončenia stimulov v USA, spustili masívny odlev z emerging marekts, dôvodom môžu byť ale aj obavy z ďalšieho spomaľovania ekonomiky.
Najzásadnejšou udalosťou minulého týždňa bolo zverejnenie posledného záznamu FOMC, trh bol veľmi volatilný aj keď sme sa nič nové nedozvedeli. Tí, čo na akciách stratili, v úvode týždňa to čiastočne koncom dohnali. Vo štvrtok pozitívne prekvapili čísla z priemyslu v EÚ, čo dáva nádej na stabilnejšie oživenie v budúcnosti. V piatok sklamali predaje nových domov, čo na trh paradoxne zapôsobilo pozitívne, lebo by sa mohla znížiť šanca ukončenia stimulov v septembri.
Dnes budeme očakávať objednávky dlhodobej spotreby z USA, v utorok spotrebiteľskú dôveru, vo štvrtok predbežné HDP v USA a žiadosti v podporu v nezamestnanosti. Očakávam zvláštne obchodovania, kde zlé makrodáta môžu podporiť rast trhu, naopak výrazne lepšie čísla môžu spúšťať pokles.
V polovici septembra sa vrátia na trh profesionáli a s nimi aj likvidita. Bude nás čakať rozhodnutie o ukončení stimulov FEDu, nominácia nového šéfa FED, diskusia ohľadom dlhového stropu a nemecké voľby. Máme sa načo tešiť!
Tomáš Gregušanalytik forexpro.sk |