Za ostatné dva týždne sme sa dostali až pod úroveň 1100 USD na zlate a striebro je hlboko pod 15 USD. Tento týždeň rovnako nezačal vôbec slávne – zlato sa vybralo pod úroveň 1100 USD a striebro ho v konečnom dôsledku nasledovalo ako poslušný pes. Zlato sa v tejto pozícií v princípe váľalo celý týždeň s miernymi presunmi cien k hranici 1100 USD, avšak vždy ostalo nakoniec pod touto úrovňou. Striebro sa snažilo rovnako vyškriabať aspoň niekde k 14,9 USD, avšak nakoniec sa mu to rovnako, ako zlatu nepodarilo. Piatkové obchodovanie znamenalo pre oba drahé kovy mierne posilnenie.
Cena zlata uzavrela na úrovni 1095,2 USD, čo bolo o 4,3 USD menej ako minulý piatok. Cena striebra bola na úrovni 14,79 USD, čo bolo o 0,05 USD viac ako minulý piatok. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 74,05 čo znamená, že tento týždeň bolo na tom o málinko relatívne lepšie striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 111,73 (oproti minulému týždňu mierne stúpol). XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 47,57 (oproti minulému rovnako mierne stúpol).
Drahé kovy sú doslova a do písmena na kolenách a prosia o milosť. A to aj napriek tomu, že vidíme turbulencie na čínskych akciových trhoch a Grécku stále nikto neverí. Ekonomika USA nevykazuje nič, čo by nás malo nejako výrazne nadchýnať. A správy z FEDu boli už opätovne také, že si ich každý vie vysvetliť po svojom. FED možno dvihne základné úrokové miery a možno nie (osobne si myslím, že skôr nie ako áno).
Pôjdeme teda s cenou drahých kovov nižšie? Možno by sme mohli použiť aj opačnú optiku. Keďže sú zlato a striebro peniaze – oni sa nikde nehýbu. To, čo sa hýbe voči nim, sú nekryté meny ako je dolár, či euro. Tie voči drahým kovom zažívajú priam renesanciu a centrálni bankári môžu byť pyšní. „Zlato a striebro nepotrebujeme“ ozýva sa odvšadiaľ, „máme centrálnych bankárov“. A fiat meny môžu samozrejme ešte posilniť. Dnes si do drahých kovoch kopne snáď každý. Pokojne môžeme konštatovať, že lesk stratili drahé kovy už dávno, dnes však doslova zapadajú prachom. Čo sa však deje na drahých kovoch z fundamentálneho hľadiska?
Na zlate sa prejavuje veľmi výrazná backwardácia a to nielen na októbrových kontraktoch, ale i na decembrových. Svedčí to o núdze (prečo nie o nedostatku pozri na upner.com) po fyzickom zlate. To znamená, že na trhu existuje možnosť v podobe predaja fyzického kovu na spote za vyššiu cenu a kúpy futures kontraktu (dodanie kovu o 3 – 6 mesiacov) za nižšiu cenu. Výsledok by bol zisk. Samozrejme vtedy, ak by bol ochotný niekto túto arbitráž zrealizovať. To, že ju investori nerobia, svedčí buď o nedôvere investorov v budúcu dodávku kovu za tieto ceny, alebo je na trhu stres po fyzickom kove.
Preto si myslím, že zlatu dnešné ceny z tohto pohľadu jednoducho nesvedčia - backwardácia by bola odstránená niekde pri cene 1200 USD. Avšak dnes je trh pod silným tlakom špekulantov a preto sa môže posunúť ešte nižšie. Budúcnosť nikto nepozná, avšak výrazne nižšie ceny zlata, by boli pre mňa dnes prekvapením. Podobne je na tom z hľadiska backwardácie i striebro; avšak tu by prekvapivé nebolo, keby sa ešte viac prepadlo – na striebre sa vždy omnoho viac špekulovalo. Možno za zmienku stojí ešte trh s akciami ťažobných spoločností zameraných na ťažbu drahých kovov. Ten zažíva výrazné minimá a mnohé zvučné spoločnosti, doslova kapitáni ťažobného priemyslu, sa prepadli aj o 85 % pod svoje maximálne hodnoty z rokov 2011 - 2012. Sme teda už na dne?
Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:
Zdroj: upner.com, kitco.com