Za opätovným posilnením dolára voči euru stoja pozitívne fundamenty z konca minulého týždňa a piatkové prejavy guvernérov oboch centrálnych bánk na Jacskon Hole Symposium. Za zmienku stoja lepšie ako očakávané čísla z realitného trhu, kde počet predaných existujúcich domov v anualizovanej miere predstavoval 5,15 milióna (oč. 5,01 mil.) a dostal sa na najvyššiu úroveň za posledných 10 mesiacov.
Ďalej to boli výsledky Philly Fed Manufacturing Indexu (28,0 b.; oč. 19,7 b.) a Flash Manufacturing PMI (58,0 b.; oč. 55,7 b.). Prekvapil najmä spomínaný Philly Fed Manufacturing Index, pri ktorom sa očakával prepad z minulomesačných 23,9 b. na 19,7 b., no index napokon dosiahol najlepšie výsledky od marca 2011 a indikátor Flash Manufacturing PMI sa dokonca vyšplhal najvyššie za posledné 4 roky. Americká ekonomika sa teda viditeľne zotavuje, čo potvrdila aj guvernérka Yellenová na Jackson Hole Symposium, stretnutí centrálnych bankárov, finančných ministrov, ekonómov a účastníkov finančných trhov.
Yellenovej komentáre boli na Symposium v súlade s poznámkami z Minutes z posledného zasadania FOMC, Yellenová viackrát zopakovala, že centrálna banka nemá žiadnu „mechanickú odpoveď“ na otázku kedy a ako zvýšiť úrokové sadzby. Zároveň dodala, že pred zvyšovaním sadzieb si musia byť všetci členovia FOMC istí, že ekonomika je na správnej ceste k zotaveniu. Fed drží hlavné úrokové sadzby pri nulových hodnotách už od decembra 2008, až 54% opýtaných obchodníkov v prieskume od spoločnosti Bloomberg predpokladá, že Fed zvýši hlavné úrokové sadzby minimálne na úroveň 0,5% do júla 2015. Súčasne na finančných trhoch prevláda všeobecný názor, že tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania ukončí guvernérka na októbrovom zasadaní centrálnej banky.
Na druhej strane zaujal M.Draghi opačný postoj a jeho prejav sa niesol v holubičom tóne. Znova trhom pripomenul, že Rada guvernérov ECB je pripravená a v prípade potreby využije všetky dostupné nástroje na zaistenie cenovej stability v strednodobom horizonte. Nasledujúci piatok sa trhy dozvedia prvotné odhady vývoja miery inflácie za august, očakáva sa znova spomalenie tempa rastu z 0,4% y/y na 0,3% y/y, najnižšej hodnoty od októbra 2009. Znovu znižujúce sa tempo rastu cenovej hladiny tovarov a služieb vytvára opätovný tlak na predstaviteľov ECB na zavedenie ďalších krokov na podporu ekonomiky. Agentúra Bloomberg informuje, že ekonómovia spoločnosti Citigroup Inc. predpokladajú predstavenie programu na stimuláciu ekonomiky v decembri tohto roka vo výške jedného bilióna EUR.
Draghi však na Symposiu vo svojom prejave nezmienil nič o kvantitatívnom uvoľnovaní, na ďalších tlačových konferenciách sa možno dočkáme iných komentárov. Ďalej vyzval členov jednotlivých vlád aby fiškálnou politikou prispeli vyššou mierou k rastu európskej ekonomiky, spomenul najmä nižšie daňové zaťaženie a spustenie programu rozsiahlych verejných investícii zo strany Európskej únie. Ďalšiemu prepadu európskej meny pomohli aj štvrtkové slabšie výsledky Flash Manufacturing PMI, ktoré neprestajne klesajú už štvrtý mesiac a dosiahli trinásťmesačné minimum (50,8 b.), no stále sa držia nad 50 bodovou hranicou, ktorá rozdeľuje pásmo expanzie od pásma kontrakcie.
Tento týždeň dianie na EURUSD môžu ovplyvniť výsledky z USA – New Home Sales a German Ifo Business Climate (oba pondelok), Consumer Confidence (utorok), predbežný odhad HDP USA (štvrtok) a piatkový odhad miery inflácie a miery nezamestnanosti z eurozóny.
Vývoj menového páru EURUSD, D1