Po odsunutí problémov spojených s americkým dlhovým stropom a zatvorením federálnych úradov sa pozornosť investorov viac koncentrovala na výsledkovú sezónu, makrodáta a od nich závislé kvantitatívne uvoľňovanie. Doteraz zverejnené výsledky amerických firiem prekonali očakávania. Naopak, dáta z miestneho trhu práce zaostali za konsenzom, čo utvrdzuje trhy, že centrálna banka v tempe nákupu dlhopisov nepoľaví. Vznikol tak ideálny mix faktorov podporujúci nákupnú náladu na burzách, ktorý potlačil index S&P 500 na nové historické maximá.
Polčas výsledkovej sezóny za tretí štvrťrok ukázal 3,5- percentný medziročný rast tržieb spoločností, ktoré sú súčasťou S&P 500, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Vyše 53 percent firiem prekonalo tržbami odhady. Ziskovosť však rástla o sedem percent, vyše dvojnásobne rýchlejšie ako čakal trh, pričom až tri štvrtiny podnikov dosiahli lepšie zisky oproti konsenzom. Takéto solídne čísla boli dobrým ospravedlnením pre pokračovania rastu akciového trhu.
Navyše, hoci septembrový report z trhu práce sklamal, čísla neboli až tak slabé, aby spôsobili výpredaje na trhu. V rovnakom duchu sa javili aj štatistiky objednávok tovarov dlhodobej spotreby alebo spotrebiteľská dôvera Michiganskej Univerzity. Obchodníci sa vrátili aj k uvažovaniu, že zlé čísla sú vlastne dobrými, lebo zvyšujú šance, že obmedzenie tlačenia peňazí FEDom príde najskôr na jar 2014. A možno aj neskôr vzhľadom k tomu, že prelom rokov by mohol byť negatívne ovplyvnený ekonomickými stratami súvisiacimi s shutdownom vlády a vzhľadom k tomu, že nová šéfka FEDu Janet Yellenová je zástankyňou uvoľnenej menovej politiky. Ak sa bude bilancia centrálnej banky naďalej zvyšovať, mali by rásť aj akciový trh v USA, nakoľko je medzi nimi úzka korelácia.
Pozitívom pre americké akcie je aj zastavenie uťahovania finančných podmienok, teda rastu dlhodobých úrokových sadzieb, ktoré by mohli dusiť krehkú obnovu ekonomiky. Zatiaľ teda nevidieť veľké prekážky, ktoré by mohli zastaviť rally. Najmä ak je trh relatívne férovo ocenený a nízka inflácia odôvodňuje aj vyššie valuácie. Celkovo sa zdá, že americké akcie by tento rok mohli zaznamenať najväčší rast od roku 2003, keď si S&P 500 pripísal 26,4 percenta a mail by prekonať aj odraz z roku 2009. Prípadný výber ziskov a s ním súvisiaca korekcia trhu ostanú, tak ako sme to tvrdili už niekoľkokrát počas roka, nákupnou príležitosťou.