Hoci Brazílii kríza rozhodne nie sú cudzia, vývoj posledných mesiacov aj na tamojšie pomery takmer berie dych. Poslednou novinkou z krajiny samby je návrh na obžalobu brazílskej prezidentky Dilma Rousseffová, ktorý včera v noci prijala dolná komora tamojšieho kongresu.
Ekonomika v depresii
Hrubý domáci produkt najväčšej latinskoamerickej ekonomiky sa v treťom kvartáli medziročne prepadol o rekordných 4,5 percenta a len potvrdil, že Brazília smeruje k najväčšej hospodárskej recesii od čias Veľkej depresie v tridsiatych rokoch minulého storočia. Nižšie ceny komodít alebo fiškálne zmenšovanie a vyblednutie spotrebiteľského úverového boomu doslova rozbili ekonomiku krajiny, ktorá bola predtým jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík na svete.
Prepad výhľadu brazílskeho HDP pre rok 2015 a 2016
Séria posledných dát, ktoré prichádzajú z brazílskej ekonomiky, pripomína dokonalú búrku. Nezamestnanosť sa podľa posledných údajov blíži 8 percentám, inflácia po prvýkrát od roku 2002 prevyšuje 10 percent a rozpočtový deficit sa teraz nachádza na 9,5 percente hrubého domáceho produktu. Brazílska mena a miestny dlhopisový trh zaznamenali väčšie straty než v ktorejkoľvek inej rozvíjajúce sa ekonomike na svete. Hoci väčšina hospodárskeho neporiadku pochádza z miestnych zdrojov, nie je Brazília jedinou ekonomikou, ktorá dopláca na koniec komoditného super cyklu spolu s hospodárskym spomalením v Číne. Prvou recesiou od roku 2009 kvôli nízkym cenám ropy a západným sankciám prechádza aj Rusko.
Výnosy desaťročných vládnych dlhopisov rastú s tým, ako brazílska kríza eskaluje
Predseda dolnej komory kongresu Eduardo Cunha v stredu v noci oznámil, že prijal jeden z 34 návrhov na obžalobu prezidentky, ktorý je založený na obvineniach od nelegálneho financovania jej znovuzvolenia až po falšovanie fiškálnych účtov v tomto a minulom roku. Súdne vypočúvania však môžu trvať mesiace a možno predpokladať, že počas tejto doby sa uskutoční tiež v kongrese niekoľko hlasovaní, ktoré by v konečnom dôsledku mohla viesť k definitívnemu vypudeniu Rousseffovej z prezidentského úradu. Navyše je pravdepodobné, že Dilma Rousseffová sa proti konaniu odvolá na Najvyššom súde.
Prezidentská obžaloba tak ohrozuje aj ekonomickú agendu Rousseffovej, ktorá sa pravdepodobne teraz sústredí viac než na oživenie hospodárskeho rastu alebo odvrátenie ďalšieho znižovania kreditného hodnotenia na záchranu vlastnej kože ako hlavy štátu. Sama Rousseffová obvinenia odmieta s tým, že návrh je neodôvodnený a dodáva, že sa nedopustila žiadneho nezákonného konania. Vládna koalícia prezidentky má síce teoreticky v kongrese dostatok hlasov, aby vypočutie o obžalobe zablokovala, jej členovia sa ale vyznačujú veľmi často úplne odlišnými názormi. Stať sa teda môže čokoľvek.
Článok bol zverejnený na webe patria.cz