Finančnej a ekonomickej kríze, ktorá začala ešte v roku 2008, stále chýba všeobecne akceptované vysvetlenie. Ekonómovia, analytici, autori a ani politici sa nevedia zhodnúť na tom, čo ju spôsobilo. Či to boli arogantní a zdrogovaní bankári, priveľmi šetrní Číňania alebo domácnosti, ktoré nakupovali nehnuteľnosti bez toho, aby mali na ich splatenie.
Aktuálna kríza ale nie je jediná, o ktorej vysvetlenie sa doteraz vedú spory. Veľká hospodárska kríza je na tom podobne, pričom aj dlhá recesia zo 70-tych rokov 19. storočia má podobné znaky. Známy ekonóm Henry George o tejto recesii v roku 1912 napísal v práce Pokrok a chudoba: „Od vysokých ekonomických autorít počúvame, že pretrvávajúcu depresiu spôsobila nadspotreba, kým od iných, taktiež vysokých autorít zas počujeme, že krízu spôsobila nadprodukcia; kým plytvanie na vojny, nadmerné budovanie železníc, snaha zamestnancov o vyššie mzdy, demonetizácia striebra, vydávanie papierových peňazí, nárast používania strojov šetriacich prácu, otvorenie kratších obchodných ciest, atď.´, sú uvádzané samostatne ako dôvody recesie a to podľa reputácie autora.“
Ak sa pozrieme na uvedené dôvody, celkom sa podobajú na tú používané na opísanie Veľkej recesie:
Dôvody recesie 1873-1876 Dôvody recesie 2007-2009
nadspotreba nadmerný dlh domácnosti
nadprodukcia nadmerná výstavba domov
plytvanie na vojny vládne plytvanie alebo regulácia
vysoké mzdy vysoké mzdy
znehodnocovanie peňazí znehodnocovanie peňazí
stroje šetriace prácu roboty
Tento krátky výlet 100 rokov do histórie nám ukázal, že história sa opakuje a krízy, ktoré tu boli, tu určite ešte aj budú, pričom ich dôvody sa nebudú príliš odlišovať od tých spomínaných vyššie.
To, že sa história nemení, nám o pár rokov neskôr ukázal aj azda najznámejší špekulant Jesse Livermore. Jeho životopisec Edwin Lefèvre v knihe „Reminiscences of a Stock Operator“ napísal: „Skoro som sa naučil, že na Wall Street nie je nič nové. Nemôže byť, pretože špekulovanie je tak staré, ako zem. Čokoľvek sa deje na akciovom trhu dnes sa už stalo predtým a stane sa opäť. Nikdy na to nezabudnem.“
Pri investovaní ako aj tradingu nesmieme nikdy zabudnúť na cenné lekcie od Livermora, ako napríklad tieto:
„Na akciovom trhu je len jedna strana; a nie je to býčia strana alebo medvedia strana, ale tá správna strana.“
„Zarobiť peniaze chce čas.“
„Nikto nemôže zachytiť všetky fluktuácie trhu.“
„Strata ma nikdy nemrzí po tom, čo ju priznám. Cez noc na ňu zabudnem. Ale nemať pravdu a nezobrať stratu, to je to, čo škodí obchodnému denníku ako aj duši tradera.“
Poučiť sa z minulosti, vedieť, že história sa opakuje a akceptovať straty. Toto poznanie si musí každý obchodník vryť hlboko do mysle, pretože inak sa môže z obchodníka stať veľmi rýchlo neúspešný obchodník.
Zdroje: