Zatiaľ čo európske a americké akciové indexy akoby už na Ukrajinu zabudli a veselo stúpajú na nové historické maximá, dobrá nálada sa nepreniesla všade. Ruský akciový index Micex zaznamenal tento týždeň najväčší prepad za posledných päť rokov, keď v pondelok klesol až o 11%. Odvtedy už síce stihol vymazať približne polovicu prepadu, no od začiatku roku je aj tak stále približne 10% v mínuse.
Už pred (ne)zapojením sa do konfliktu na Ukrajine bolo Rusko fundamentálne najlacnejším z významnejších akciových trhov, teraz je však ešte lacnejšie. Ruský akciový trh v podstate klesá už tretím rokom v rade, pričom historické maximá dosiahnuté z polovice roku 2008 sú stále v nedohľadne. Ruské akcie sa momentálne nachádzajú približne 30% pod úrovňou z apríla 2011, pričom európske (Euro Stoxx 50) aj americké akcie (S&P 500) za rovnaké obdobie zaznamenali nárast o 2%, resp. až o 39%.
Neobstojí ani argument pesimistov, podľa ktorých sa ruské akcie vždy obchodovali s diskontom oproti akciovým trhom rozvinutých krajín, hlavne z dôvodu vysokej miery korupcie, nedostatku politickej transparentnosti, zlého podnikateľského prostredia, pochybného účtovníctva a pod. Podobnými charakteristikami sa totiž môžu vo všeobecnosti „pochváliť“ aj čínske spoločnosti, pričom násobok, ktorý sú investori ochotní platiť za zisky čínskych akcií (P/E), je v porovnaní s ruskými spoločnosťami takmer dvojnásobný.
Okrem spomínaných rizík by potenciálni investori nemali zabúdať ani na fakt, že veľkú časť Micexu tvoria spoločnosti z energetického sektora a stávka na rast ruských akcií tak v podstate predstavuje aj špekuláciu na rast cien prírodných surovín, najmä ropy a zemného plynu. V každom prípade, investovanie v Rusku rozhodne nie je pre slabé povahy, dôkazom čoho bol aj ich približne 80% prepad počas poslednej finančnej krízy. Kontrariáni so silným žalúdkom a dlhším investičným horizontom by ale za svoje čakanie na návrat do normálu mohli byť štedro odmenení. V konečnom dôsledku každá kríza predstavuje príležitosť a ani táto nebude skôr či neskôr výnimkou.