Akciové trhy však túto vskutku negatívnu správu započítali do svojho obchodovania už deň predtým a utorkové obchodovanie skončilo v naozaj peknými ziskami. Dôvodov je viacero. Ako som už spomínal, nezhoda medzi republikánmi a demokratmi už zrejme nebola pre akciové trhy žiadnym prekvapením a investori ohodnotili čiastočnú platobnú neschopnosť americkej vlády ako signál na skúpenie dipu z predchádzajúceho dňa, pretože sa očakáva skoré vyriešenie tejto nepríjemnej situácie. Napríklad nemecký DAX poskočil o 1.1 % a spolu s ostatnými trhmi pokračuje v spanilej jazde, veď za posledný kvartál si pripísal + 8 % a momentálne dosahuje DAX až 14 % ročný výnos. Európskym indexom a utorkovej korekcii tiež určite pomohol výrobný index PMI v Eurozóne, ktorý sa už tretí mesiac za sebou udržal nad dôležitou úrovňou 50 bodov, v septembri konkrétne na 51.1 bodoch. Očakávania prekonala aj miera nezamestnanosti v Eurozóne, ktorá sa síce nijako výraznejšie nezmenila, ale pokles na augustovú 12 %-nú úroveň, z predchádzajúcich 12.1 %, trhy ohodnotili naozaj pozitívne. Vidieť sme to mohli aj na celoeurópskom indexe EuroStoxx 600, ktorý si pripísal +0.8 %, čo predstavovalo najvyššiu dennú realy za posledné 3 týždne.
Ťažké chvíle prežilo počas utorkového obchodovania zlato, ktoré kleslo pod 1300 dolárov za uncu po špekuláciách, že obmedzená funkčnosť americkej vlády bude len krátkodobá, a preto dopyt po bezpečnom útočisku (zlate) bol viac než tlmený a drahý kov sa dostal pod výrazný predajný tlak.
Trhy v najbližších dňoch začnú sústrediť svoju pozornosť na dlhový strop v USA, čo je oveľa väčšia hrozba ako aktuálny shutdown. Ak sa americký zákonodarcovia nedohodnú na zvýšení už teraz 16.7 biliónového dlhového stropu hrozí, že US vláda nebude mať dosť peňazí na splatenie všetkých „účtov" už v druhej polovici októbra, čo by bola katastrofa pre samotný rating US vlády a samozrejme pre celé finančné spektrum.