V roku 2012 keď bola Eurozóna pod tlakom riedeného bankrotu Grécka ku ktorému sa nikdy nepriznala, keďže majitelia dlhopisov si paradoxne odhlasovali, že o bankrot nejde, 26.júla na konferencii Global Investment Conference v Londýne oznámil Mario Draghi investorom, ale i špekulantom, že ECB urobí všetko pre záchranu Eura a svoje tvrdenie pritvrdil vyhlásením, že to určite stačiť bude.
24.júla teda presne vtedy keď Draghi si písal prejav, menový pár EURUSD takmer otestovalo úroveň 1,20 a odrazil sa k +16,19 percentnej rally, ktorá v posledných mesiacoch máta najmä finančných manažérov európskych globálnych firiem, ktorým sa postupne končia aj dlhodobejšie menové zaisťovacie kontrakty.
Zdroj: Bloomberg
Strata globálnych korporátnych hráčov je, ale zisk špekulantov, ktorí na slovách Dragiho zarobili. Povestnou čerešničkou na torte oznámenia z lete 2012 bolo ale vyjadrenie ohľadne nákupu dlhopisov v horizonte 2 či 3 rokov, ktoré Draghi odvážnym investorom sľúbil. Tí najodvážnejší nelenili a pustili sa do nákupu aj gréckych dlhopisov. Odvtedy cena dnes 10 ročného vládneho gréckeho dlhopisu vzrástla z 13 až 14 na nedávnych 81 čo predstavuje kapitálový zisk 459 percent alebo 161 percent p.a., a to už je špekulácia, ktorá stretne priemerného hedge manažéra raz za život.
Zdroj: Bloomberg
Špekulanti a investori Draghimu uverili až tak, že dnes napríklad slovenský vládny dlhopis so splatnosťou 10 rokov dosahuje výnos 2,1 percenta, pričom americký s podobnou splatnosťou má výnos až 2.5 percenta a začiatkom roka mal dokonca cez 3 percentá. A to už je situácia, ktorá je dlhodobo neudržateľná. Výnos slovenských vládnych dlhopisov je tak tiež dnes menší než Kanady či Spojeného Kráľovstva.
Zdroj:Bloomberg
Že sa Draghi cíti sľubom zaviazaný potvrdzuje aj posledné zasadnutie ECB, po ktorom Draghi potvrdil svoj sľub z roku 2012. To že ale niektorým investorom v dlhopisoch periférií dochádza trpezlivosť na značil posledný pokles cien gréckych dlhopisov zatiaľ iba o niekoľko percent. Investori a špekulanti už tušia, že po dobrom svoje peniaze za dlhopisy od ECB bez ohňostroja nedostanú, a tak ako naznačil americký akciový index RUSSELL 2000 testovaním 200 dňového kĺzavého priemeru v posledných dňoch, toto leto bude možno daždivé za oknom ale nie studené na kapitálových trhoch vo svete.