Z pohľadu makroekonomických fundamentov bol silný úvod roka 2013 v USA vystriedaný slabším marcom, preto investori netrpezlivo očakávali zverejnenie prvého odhadu o raste americkej ekonomiky za prvý štvrťrok 2013.
Zverejnený údaj o anualizovanom raste v prvom štvrťroku na úrovni 2,5% bol oproti odhadom okolo 3% istým sklamaním. O sklamaní možno hovoriť aj v tom zmysle, že porovnávacou bázou bol slabý posledný štvrťrok 2012, kedy celkový output ekonomiky USA vzrástol len o 0,4%. Celkovo zostáva dynamika expanzie americkej ekonomiky po najhlbšej recesii za posledných 80 rokov dosť slabá. Od polovice roku 2009 dosahuje priemerné štvrťročné tempo rastu reálneho HDP USA chabých 2,15%.
Zdroj: Bureau of Economic Analysis, vlastné spracovanie
Do karát dolárovým medveďom nahráva aj veľmi nízka miera inflácie v prvom štvrťroku. Z pohľadu FED kľúčové indexy cenovej hladiny PCE (v prvom štvrťroku rast 0,9%) a jadrový PCE (1,2%) zostávajú hlboko pod hranicou narušenia cieľa cenovej stability (2%). Zdá sa, že inflácia rozhodne nebude dôvodom na ukončenie, či obmedzenie objemu QE.
Z pohľadu štruktúry rastu HDP sa v prvom štvrťroku prejavili negatívne dopady znižovania rozpočtového deficitu USA (t. j. záporný príspevok spotreby verejnej správy) a proti rýchlejšiemu rastu pôsobil aj vývoj zahraničného obchodu. Rast dovozu (+5,4%) do USA bol v prvom štvrťroku oproti dynamike vývozu (+2,9%) takmer dvojnásobný. Celé 1% z celkového rastu HDP o 2,5% tvoril prírastok volatilnej zložky zásob. Po odpočítaní vplyvu zmien stavu zásob bol rast reálneho HDP USA v 1. štvrťroku 2013 ešte slabší než v závere roka 2012 (1,5% vs. 1,9% - po očistení o vplyv stavu zásob !!).
Na správe o raste americkej ekonomiky však neboli len samé negatíva. Priaznivou správou je silný rast spotrebných výdavkov domácností o 3,2%, či rast fixných investícií firiem o 4,1%. Celkovo bol podľa prvého odhadu prvý štvrťrok 2013 najsilnejší od roku 2006. Pozitívnou správou na koniec dňa bola tiež revízia prieskumu spotrebiteľského sentimentu v USA (University of Michigan Consumer Sentiment) zo 72,3 na 76,4 bodu. Aktuálna úroveň spotrebiteľského sentimentu naznačuje, že výkonnosť americkej ekonomiky (z väčšej časti tvorená spotrebou) by v druhom štvrťroku aj napriek negatívnemu fiškálnemu impulzu mohla zostať aspoň na rovnakej úrovni ako v úvode roka.
Zdroj: U. S. Department of Labor, vlastné spracovanie
Zraky investorov sa budú tento týždeň opierať najmä na údaje o raste počtu pracovných miest a nezamestnanosti v USA, ktoré budú zverejnené v piatok. Klesajúci trend nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti (initial jobless claims) počas apríla zatiaľ naznačuje, že by sme sa mali dočkať zverejnenia priaznivejšieho výsledku ako bol slabý marcový prírastok 88 tis. pracovných miest. Očakávania trhu sa momentálne pohybujú okolo +150 tisíc nových pracovných miest. Naplnenie tejto prognózy by bolo zrejme nasledované rastom rizikového apetítu a oslabením dolára (pokles pravdepodobnosti návratu recesie do USA). Výraznejšou vzpruhou pre dolár by mohlo byť zrejme len väčšie pozitívne prekvapenie (nonfarm payrolls prinajmenšom 200 tis.), ktoré by mohlo oživiť špekulácie o skoršom ukončení, či obmedzení QE.
Miloš Hofreiteranalytik Ritro Invest |