Čínska ekonomika aktuálne medzi obchodníkmi opäť vyvoláva veľké obavy. Sadzby na čínskom medzibankovom trhu síce kvôli dodávaniu likvidity od PBOC klesajú, no juan za posledný mesiac značne oslabil, čo signalizuje, že v Číne sa niečo deje. Možno je za tým default spoločnosti Chaori Solar Energy Science & Technology Co., ktorý je prvým defualtom na dlhopisy emitované v Číne (nie v Hong Kongu) v histórii čínskeho finančného sektora; a možno sú za tým očakávania, že kvôli očakávanej rebalansácii Čína spomalí, pričom obrovský dlh, ktorý sa v Číne naakumuloval, môže toto spomalenie urýchliť.
Poďme sa na to pozrieť bližšie. Ekonomický rast per capita vytvárajú dva hlavné faktory: vstupy a efektívnosť. Vstupy (výrobné faktory) môžeme rozdeliť na prácu a kapitál. Z dlhodobého hľadiska ale neprichádza ekonomický rast zo vstupov, ale z rastu efektívnosti, z čoho najväčšiu časť tvorí technologický pokrok. Podľa viacerých štúdií tvoril technologický pokrok za posledných 100 rokov približne 45-55% HDP.
Investície tvoria tiež veľkú časť ekonomického rastu, čo dokazuje aj vzťah medzi tvorbou kapitálu a reálnym ekonomickým rastom per capita za roky 1991-2011. Dáta ukazujú, že závislosť medzi kapitálom a rastom je veľmi vysoká.
Pozoruhodné je umiestnenie Číny, ktorá sa nachádza v pravom hornom rohu grafu. To znamená, že má obrovský rast, ale aj obrovskú tvorbu kapitálu. Pred rokom 2008 mala Čína ekonomický rast podporený aj zväčšujúcim sa trhom práce a rastom produktivity, no po roku 2008, teda po Veľkej recesii a globálnej finančnej kríze, sa situácia zmenila. Produktivita začala výrazne klesať a vzrástla závislosť na investíciách. Ekonomický rast v roku 2013 poklesol na 13-ročné minimum 7,7%, no podiel investícií na HDP vzrástol na 54% zo 48%, čo je najväčší rast tohto podielu od roku 1993.
Poďme si dať teraz tieto dáta do inej perspektívy. Už sme spomínali, že vzťah medzi rastom HDP a investíciami je pozitívny a krajiny sa po pomyselnej trendovej línii pohybujú podľa toho, v akej fáze ekonomického cyklu alebo v stupni vyspelostného štádia sú. Ak ale krajina zaznamenáva silný rast investícií, no bez efektu rastu HDP, znamená to, že investície sú neproduktívne; teda že ekonomický rast nie je zdravý. Dochádza teda k úverovým bublinám, ktorých spľasnutie má následne negatívny efekt na bankový sektor ako aj na reálnu ekonomiku.
Čína sa ale nachádza v situácii, kedy pri klesajúcom tempe rastu HDP investície ešte výraznejšie rastú. Časť vysvetlenia o poklese ekonomického rastu pochádza zo štatistík o produktivite práce, ktorá od roku 2011 k minulému roku poklesla z 8,8% na 7,1%.
Najpravdepodobnejším vysvetlením toho, prečo investície rastu, no tempo rastu HDP klesá je, že efektívnosť alokácie kapitálu sa výrazne znižuje. Podobný vývoj sme už v histórii mohli sledovať niekoľko krát: Sovietsky zväz (1973-1989), Španielsko (1997-2007), Južná Kórea (1986-1996), Thajsko (1988-1996) a Island (2004-2006). Bubliny investícií v týchto krajinách neskončili dobre. Vo svetle znižujúcej sa produktivity práce sa snaží Čína zvýšiť HDP tým, že vytvára obrovskú bublinu dlhu a investícií. Jej spľasnutie sa dá oddialiť, no pokiaľ sa bude snažiť Čína takto postupovať, riskuje len vyššiu nerovnováhu ekonomiky. Za tieto chybu bude musieť platiť sektor domácností, ktorého podiel na HDP je najnižší zo všetkých krajín sveta.
Zdroje:
The falling yuan explains pretty much everything weird going on in China right now (Quartz)
China’s investment/GDP ratio soars to a totally unsustainable 54.4%. Be afraid. (Bond Vigilantes)
China Default Risk at 5-Week High as Li Speaks After Chaori (Bloomberg)