Po pondelkových januárových indexoch výrobnej dôvery, ktoré priniesli mierne negatívne prekvapenie z Británie a katastrofálne číslo z USA, sa dnes pozornosť obrátila na januárové indexy dôvery v sektore služieb, ktoré sú najväčším sektorom v popredných ekonomikách. V Británii ukázalo januárové číslo mierny pokles z 58,8b. na 58,3b. (oč. 59,1b.), v USA sektor služieb prepad dôvery výrobnej sféry nezopakoval a vzrástol z 53 na 54 (oč. 53,6b.).
Hoci v Británii v súčasnosti ukazuje index najväčšiu aktivitu v sektore z popredných ekonomík, tak libra na mierne slabšie číslo reagovala poklesom. Ako sme naznačili v predošlých komentároch, tak momentum na libre oslabili viacnásobné vyjadrenia z tábora Bank of England, že aj napriek prudkému poklesu nezamestnanosti sa do zvyšovania úrokových sadzieb nehrnie. Odvtedy je libra, ktorá v posledných týždňoch vyrástla mimoriadne vysoko práve v očakávaniach, že Británia bude zvyšovať úrokové sadzby ďaleko skôr ako USA či eurozóna, citlivejšia aj na mierne sklamania. O 16:30 sa GBPUSD obchoduje na úrovni 1,6306 a EURGBP na úrovni 0,83.
Na devízových trhoch je zaujímavá situácia aj na USDJPY. Ten aj naďalej bojuje so supportom na úrovni 101, od ktorého sa dnes už po tretí krát v tomto týždni odrazil. O 16:30 sa USDJPY obchoduje na úrovni 101,25.
Vývoj USDJPY (M15)
Akcie sa dnes obchodujú v červenom. Z USA okrem ISM indexu zo sektora služieb dorazil aj januárový ADP report počtu vytvorených pracovných miest v súkromnej sfére. Ten ukázal úroveň 175 tis. (oč. 191 tis.) a pripravil tak mierne sklamanie. Dáta z USA tak dnes možno hodnotiť ako neutrálne, investori sa pri súčasnom negatívnom sentimente ale príliš do nákupov nehrnú, a tak sme svedkami červených čísel. O 16:30 sa paneurópsky index EuroStoxx50 obchoduje s mirenou stratou 0,3 %, širší americký S&P 500 stráca 0,3 %. Dnes sa ešte bude sledovať verejné vystúpenie Plossera z FEDu (18:30), či náhodou neprezradí svoj pohľad na ďalšie znižovanie uvoľňovania.
Ústrednou témou zajtrajšieho obchodovania bude zasadnutie ECB (úrokové sadzby 13:45; tlačová konferencia 14:30). ECB je vzhľadom na pokračujúci prepad úverovania, mimoriadne nízku infláciu a nedostatok likvidity v eurozóne pod tlakom k ďalším opatreniam. Niektorí očakávajú, že by k nim mohlo dôjsť už na zajtrajšom zasadnutí. Malá časť analytikov očakáva ďalšie zníženie základnej úrokovej sadzby z 0,25 % na 0,1 %, ktoré by mohlo byť sprevádzané negatívnou sadzbou na vklady v ECB. Do úvahy pripadá aj zrušenie sterilizácie nakúpených štátnych dlhopisov, ďalšie kolo dlhodobých pôžičiek bánk, alebo aj zosilnenie prísľubu dlhodobého minimálneho úročenia.
Trhy nie sú úplne jednotné, čo vytvára potenciál pre vyššiu volatilitu. Zníženie sadzieb či ukončenie sterilizácie by z nášho pohľadu bolo pre euro negatívne, rovnako ako žiadna zmena politiky a naznačenie uvoľnenia v budúcom mesiaci (hoci v tom prípade by reakcia bola miernejšia). Pri ďalších dlhodobých pôžičkách si reakciu netrúfame odhadovať. Čo sa týka nášho názoru, tak očakávame, že na jednom z najbližších troch zasadnutí ECB zakročí, skôr tipujeme marec, ale ruku do ohňa by sme za to v súčasnej situácii v žiadnom prípade nedali.
Volatilný bude aj kanadský dolár, keďže dorazí PMI index výrobnej dôvery (16:00; oč. 51,3b.). Práve jeho prepad v minulom mesiaci z 53,7b. na najnižšiu úroveň od roku 2009 46,3b. odštartoval veľké výpredaje. Zajtrajšie číslo ukáže, či bol tento prepad len jednorazovou výnimkou alebo nastolením negatívnejšieho trendu. Pokiaľ by bolo pozitívne, tak vidíme priestor pre jeho rast, a to dokonca výraznejší. Okrem toho dorazia z USA tradične minulotýždňové nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30; oč. 337 tis.) a decembrová obchodná bilancia z USA (14:30; oč. -35,8 mld. USD).