Žijeme v zaujímavých časoch. Po desaťročiach rozširovania a prehlbovania európskej integrácie nahlodáva jednotnú európsku rétoriku sedem rokov trvajúca eurokríza. A nielen to.
Protiintegračným stranám sa v Európe darí čoraz viac, a všetci čakajú, či sa nejakej podarí otočiť kormidlom integrácie. Na vzostupe sú napríklad Praví Fíni, ktorí budú v nastávajúcich voľbách bojovať o druhé miesto. V maďarských doplňujúcich voľbách vyhral Jobbik, ktorý zaznamenal tesné, no veľmi dôležité víťazstvo nad Orbánovým Fideszom. Šance cíti aj šéfka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová, ktorá by ako francúzska prezidentka najradšej opustila eurozónu a obnovila colné kontroly na francúzskych hraniciach. V snahe priblížiť sa stredovým voličom dokonca vyháňazo strany jej zakladateľa a svojho otca Le Pena za jeho antisemitské výroky.
K tomu treba prirátať Veľkú Britániu, v ktorej má myšlienka vystúpenia z Európskej únie podporu aj v štandardných politických stranách. Táto možnosť dostala už aj svoj vlastný názov – Brexit. Brexit by mal na chod Európskej únie citeľnejšie ekonomicko-politické následky ako Grexit už z toho dôvodu, že Grécko je oproti Británii ekonomickým trpaslíkom. Obavy z takého kroku preto zaznievajú z Írska, Holandska, či od predstaviteľov podnikateľského sektora.
Mediálne najatraktívnejšou témou však stále ostáva fiškálna prestrelka medzi Bruselom a juhom Európy. Grécko tento týždeň opäť ešte nezbankrotovalo a Búrlivé víno tak má svoju silnú konkurenciu. Kuloármi sa šíri informácia, že Gréci požiadali MMF o odklad dvoch splátok úveru v celkovej výške takmer 1 miliardy eur, ktoré majú uskutočniť v máji. Inak nebude na dôchodky či platy v štátnej správe. Nepríjemná informácia najmä pre euróspkych daňových poplatníkov, keďže MMF a eurozóna požičali Grécku spolu 240 mld. eur. Na splátky úveru sa peniaze v prázdnej štátnej kase hľadajú skutočne ťažko. Rozhodne ťažšie ako na prezbrojenie armády. Podľa ruskej tlačovej agentúry totiž jednajú Gréci s Moskvou o nákupe rakiet pre protileteckú obranu, čo čiastočne potvrdilaj grécky minister obrany.
Aj keď sú si všetci vedomí, že grécky dlh je nesplatiteľný, na Grexit sa stále nenašla v eurozóne politická vôľa. Jediný, kto ukazuje na tohto slona v miestnosti, je paradoxne grécka Syriza, ktorá má ruky zviazané dovtedy, kým budú verejné financie zviazané nesplatiteľnými dlhmi. Na finálne riešenie preto môžu byť zvedaví napríklad Španieli, ktorých čakajú všeobecné voľby koncom tohto roka. Odpis gréckych dlhov by totiž bol vodou na mlyn protiintegračným stranám, ktoré by mali rovnakú požiadavku pre svoju krajinu. Čoraz viac európskych politikovpreto zdôrazňuje, že si vedia predstaviť eurozónu aj bez Grékov.
Európske inštitúcie však nerobia vrásky na čele len členským krajinám EÚ. Opakovanie je matka múdrosti a splnomocnenec EÚ zodpovedný za rokovania so Švajčiarskom sa nechal počuť, že referendum o obmedzení imigrácie by si mali Švajčiari zopakovať. Najlepšie hneď budúci rok. Možno by stálo za zváženie uviesť na hlasovacom lístku len jednu možnosť, voliči sa inak môžu domnievať, že majú slobodu voľby.
Zaujímavý spád má vyšetrovanie havárie lietadla spoločnosti Germanwings, ktorého samovražedný pilot ukončil život ďalších 149 ľudí na palube. Ukázalo sa, že viacero doktorov si bolo vedomých jeho problémov a teda aj nespôsobilosti niesť zodpovednosť pilota lietadla. Nemecké zákony na ochranu osobných údajov im však neumožňovali informovať jeho zamestnávateľa. Obmedzí teda verejná moc v mene prevencie právo na súkromie? Táto požiadavka môže spôsobilosť pilotov paradoxne zhoršiť, keďže sa budú báť vyhľadávať odbornú pomoc. Dokážeme sa v dnešnom svete ešte zmieriť s myšlienkou, že nie každej katastrofe sa dá predísť?
Neexistuje však nespravodlivosť, na ktorú by Európska komisia nevymyslela nejakú reguláciu. Prípadne súdny spor. EK sa rozhodla zažalovať Google, keďže vo svojom vyhľadávaní uprednostňuje zobrazovanie svojich služieb pred službami konkurencie. Žaloba vznikla na základe protimonopolnej legislatívy. V máloktorom sektore pritom vidíme takú dynamiku a silu konkurencie ako v IT technológiách. Nuž, ak si zakladáte start-up, Komisia sa vám postará o dotáciu. Ak žnete úspech, pridá aj žalobu.