Začiatok tretieho tohtoročného týždňa bol sprevádzaný výpredajmi US akcií. Za poklesom sa skrývala nervozita z nevydarených NFP, keď prišlo k najväčšej medzere medzi trhovými očakávaniami a realitou za posledné 4 roky. Spočiatku si to odniesol „len“ USD, ktorý na páre s EUR v pondelok osciloval okolo hladiny 1.3668 EURUSD. Dolár strácal v pondelok na všetkých hlavných menách a s JPY sa dokonca pozrel krátkodobo pod support na úrovni 103 USDJPY. Zmena na akciových trhoch na seba nenechala dlho čakať a krátko po otvorení amerických trhov začal S&P 500 výrazne strácať a deň ukončil so stratou -1.26 %.
Európa sa mohla oprieť o rastúci sektor bánk, ktorý podržal benchmarky na starom kontinente v zelenom teritóriu. Výnimku tvorili japonské akcie, pretože finančný trh bol v pondelok v dôsledku štátneho sviatku zatvorený. Prenos strachu z výrazného prepadu amerického trhu práce sa nakoniec dostal aj do Japonska v utorok a bol znásobený zhoršujúcou sa tamojšou obchodnou bilanciou. Nikkei 225 sa otvoril gapom, ktorý nebol do konca obchodnej seanse skúpený. Výsledková sezóna a pohyby cien akcií dotknutých spoločností na prvý pohľad absolútne obchádzajú logiku. Napríklad Wells Fargo & Co. zaznamenala 10 %-tný rast zisku, ktorý bol nad trhovými očakávaniami a banke to aj tak nepomohlo k rastu cien jej akcií.
Ten sa dostal pod predajný tlak potom čo ekonomika Austrálie stratila takmer 23 tisíc pracovných miest. Nie veľmi pozitívne dáta zverejňované počas dňa pokračovali úrovňami inflácie z EÚ a USA. Obe ekonomiky sa zmietajú v problémoch nedostatočného rastu úrovne cien, čo je azda najväčším problémom roka 2014. Koniec týždňa nebol sprevádzaný výraznými trhovými pohybmi akciového poľa ani v USA ani na starom kontinente. Zlato sa však stalo malým víťazom dňa, keď žltý kov ťahal na sever fyzický dopyt.
Od začiatku roka sa zlatu podarilo pridať takmer +4.5 %, čo je pozoruhodné, keďže sme len za polovicou januára. Z korporátnych akcií vyberáme francúzskeho automobilového producenta Renault SA, ktorému sa podarilo za posledný týždeň zvýšiť hodnotu svojich akcií cez 8 % vďaka zníženiu cien, čo bolo sprevádzané zvýšením predajov nových áut za viac ako 4 roky. Druhou spoločnosťou je nemecký RWE AG, ktorého manažment pristúpil začiatkom tohto roka k zmene zamerania finančnej politiky, keď sa rozhodli investovať do nových spôsobov získavania čistej energie (veterné a vodné elektrárne). Momentálne hľadajú partnerstvo pre výrobu 700 megawattov elektrickej energie v Severnom mori. V nasledujúcom týždni nás čaká zaujímavejší prehľad makrodát oproti minulému týždňu.
Pondelok to bude: HDP Číny za 4Q a priemyselná produkcia a v Japonsku to bude tiež priemyselná produkcia. Silný pohyb DAX-u nasleduje vždy po zverejnení ekonomického sentimentu centra ZEW, ktorý je naplánovaný na utorok. V stredu sa dozvieme výsledky pomaly sa zviechajúceho britského trhu práce a vo štvrtok to bude manufaktúrne PMI najväčších ekonomík EÚ a Číny. Americká ekonomika zverejní svoj prvý údaj až vo štvrtok a budú to predaje existujúcich domov. Záver týždňa bude patriť kanadskému CPI.