Neuplynuli ani dva dni od posledného úvodníku o neistote okolo Grécka a už je úplne jasné, že nie je vôbec jasné, kto vlastne bude schválené reformy podmieňujúce tretí záchranný balík pre túto krajinu uvádzať v život. Sotva dorazila prvá tranža, ktorou Grécko hladko uhradilo splatný dlh v ECB, už je tu úplne otvorená politická kríza. Demisia premiéra, po ktorej majú nasledovať rokovania o novej vláde, respektíve predčasné voľby, môže pre túto krajinu znamenať zdržanie v napĺňaní podmienok programu.
Parlament síce rad reformných krokov už schválil, je však potrebné ich uviesť do života. Vedľa toho je potrebné rýchlo pristúpiť k rekapitalizácii nelikvidných zlými úvermi preťažených bánk. Prvý balík prichádzajúcej pomoci pozostávajúci z 26 miliárd eur by síce mal zabezpečiť "pokoj pre prácu" pre najbližšie mesiace, avšak neistotu z ďalšieho vývoja úplne nezmaže, ani keď najväčší veriteľ nevyzerá zo súčasného vývoja zaskočene.
Na (ne)šťastie sa trhy už o Grécko vcelku príliš nezaujímajú. Sú totiž teraz pohltené obavami z prípadného zhoršenia výhľadu svetovej ekonomiky. Fed nie je úplne presvedčený o dostatočnej kondícii americkej ekonomiky, špekulácie okolo zdravia čínskeho finančného trhu vrátane sústavne padajúceho akciového trhu tiež nie sú prehliadnuteľné a výkon európskej ekonomiky má stále ešte ďaleko k tomu byť oslnivým.
Potešujúce správy tak skôr prichádzajú z komoditných trhov, kde padajú ceny ropy a benzínu, ktoré zaistia ďalší rozpočtový impulz pre firmy aj domácnosti v krajinách závislých na dovoze týchto surovín či produktov. Otázkou je, nakoľko ide súčasný prepad cien komodít na vrub nadmernej ponuke, respektíve nakoľko sú za ním obavy z možného poklesu svetového dopytu.
Komentár bol zverejnený na webe patria.cz