Stredajšie obchodovanie by sa dalo zhrnúť do jednoduchej vety. Darilo sa bezpečiu a riziko bolo vypredávané. To znamená, že najvyšší dopyt zaznamenali bezpečné prístavy v podobe vládnych dlhopisov, cena zlata sa dostala na najvyššie úrovne od septembra minulého roku, konkrétne na 1338 USD za trójsku uncu, a akcie boli vypredávané. Najjasnejším dôkazom je aukcia štátnych 10-ročných dlhopisov Spojených štátov. Bid-to-cover ratio, teda ukazovateľ vypovedajúci o prevýšení dopytu nad ponukou dosiahol hodnotu 2.92 násobku, pričom pri poslednej aukcii to bolo iba 2.62 násobne viac. Vláda USA tak bez najmenších problémov predala 21 mld. USD a aktuálny výnos na týchto dlhopisoch poklesol o približne 5 bps. na 2.72 %.
Na druhej strane barikády stáli akcie a akciové indexy, kde si to už tradične odniesla najmä Európa. Všetky tri hlavné indexy poklesli o 1 %, veď priemyselná produkcia v regióne poklesla medzimesačne o 0.2 %. Americké cashové indexy končia seansu podstatne lepšie, dokonca technologický index Nasdaq zatváral v miernom pluse.
Zaujímavo sa vyvíjala situácia najmä s akciami spoločností, ktoré predávajú nutričné výrobky a sú tak trošku pyramídovou hrou. Najmarkantnejšie problémy zaznamenali akcie Nu Skin a Herbalife. Obchodovanie s ich akciami bolo na chvíľu pozastavené a po opätovnom spustení sa spustila lavína obchodov. Nu Skin klesol o 16 % a Herbalife o závratnú pätinu. Kým Nu Skinu sa z tejto sľamastiky podarilo dostať a deň uzavrel so ziskom viac ako 5 %, Herbalife končí so stratou približne 8 %. Bill Ackman, americký miliardár vlastniaci spoločnosť Pershing, si akiste ďalej vybavuje osobné účty s majoritnými akcionármi Herbalifu (Icahn a spol.) a obvinil spoločnosť z nelegálneho predaja výrobkov v Číne. Predajcovia podľa jeho tvrdení nie sú odmeňovaní na základe reálneho predaja, ale so získavania nových a nových predávajúcich. Herbalife aj z toho dôvodu dostal oficiálny list, ktorým sa začne vyšetrovanie. Pre Ackmana je to iba Pyrrhovo víťazstvo, keďže svoj „short" pred pár mesiacmi nútene uzavrel...
Problémom pre zvyšok akciovej sféry je ale neutíchajúci ukrajinsko-ruský spor a spomaľovanie čínskej ekonomiky. Tá v ranných hodinách zverejňuje údaje o svojej priemyselnej produkcii a keďže vieme, že export sa prepadol najprudšie od roku 2009, optimistický odhad na úrovni 9.5 % nemusí byť vôbec dosiahnutý. To by akiste spôsobilo záporný open na európskych parketoch.
Napriek stredajšej averzii voči riziku sme videli pokračuje posilnenie eura, a to aj na páre s jenom. Tam spevnil o 0.08 % a voči doláru znova prekonal úroveň 1.39 po 0.35 %-nom raste. Prekoná teda pár úroveň 1.40, kde bol naposledy v novembri 2011? Európski exportéri veria, že nie...