Ešte v pondelok v skorých ranných hodinách sa zlato začalo prepadávať. Prepad pokračoval až do utorka, kedy dosiahlo úroveň 1190 USD. Cena striebra mala veľmi podobný vývoj, kedy priam strmhlav padala z úrovne 15,7 USD, počas dvoch dní, až k 15,13 USD. Zlato sa pohybovalo okolo 1200 USD až do štvrtka. Vtedy opätovne začalo rásť k sume 1230 USD. Striebro rovnako levitovalo v okolí 15,30 USD, s miernym nádychom k 15,5 USD. Táto para však dlho nevydržala. Minulotýždňové piatkové obchodovanie už veľa vody nenamútilo a oba drahé kovy sa už doplazili do konca týždňa na podobných cenových úrovniach.
Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1226 USD, čo bolo o 11,9 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 15,31 USD, čo bolo o 44 centov menej ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra mierne stúpol na úroveň 1 ku 80,08 čo znamená, že zlatu sa v týždňovom vyjadrení darilo opäť relatívne viac, ako striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 158,72 a klesal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 60,53 sa držal na podobných úrovniach.
Ako sme písali dávnejšie – cena zlata v okolí 1200 – 1250 USD strácala za ostatný polrok vždy paru. Podobne tomu bolo aj minulý týždeň. Zlato sa začiatkom týždňa prepadávalo. Pravdepodobne z dôvodu výpredaja zlata zo strany čínskych investorov. Naznačovali to aj časy, kedy sa zlato dostávalo pod tlak. Čína je jednoducho v problémoch. Investori majú zjavne veľa dlhov – denominovaných buď v miestnej mene alebo v dolároch – a musia ich splácať. Zlato je najlikvidnejšie aktívum, ktorého sa pravdepodobne zbavovali. Nasvedčoval tomu i fakt, že pri poklese cien sa prestala objavovať bakwardácia, resp. sa výrazne znížila. To sa však ku koncu týždňa opätovne zmenilo. Cenové predikcie sa naozaj ťažko robia, pretože sa situácia veľmi výrazne mení. Zatiaľ sme však ostali v situácii, kedy sa aj pri raste ceny – koncom minulého týždňa, objavoval stres na trhu s fyzickým zlatom. Dá sa predpokladať, že trend bude zatiaľ pokračovať. Do akej cenovej hladiny je však otázne. Neprekvapilo by ani to, keby sa zlato vyšplhalo nad 1250 USD. Pokles pod 1200 USD bol zatiaľ zažehnaný. Aj keď sa z času na čas môžu opätovne objavovať výpredaje z Číny, kde sa budú niektorí pod tlakom dlhov snažiť zbaviť všetkého hodnotného. Tie môžu načas posunúť ceny dole.
Striebro je už iný príbeh. Dolárová cena okolo 15 USD zatiaľ dáva na trhu zmysel. Okolo nej začína byť na trh dostatok kovu, resp. aspoň tak dostatok vnímajú veľkí investori. Striebro je pri danej cene v tzv. contangu. Stúpol nám pomer zlata voči striebru – na 1 ku 80. O ňom sme špekulovali už dávnejšie. A vyzerá to, že pomer bude ďalej stúpať. Možno trochu uletím, ale 1 ku 90 môže byť novou výzvou. Hlavne vtedy, ak budeme svedkami ďalších správ o krachu, či problémoch rôznych ťažobných spoločností, či problémoch v Číne, kde sa tamojšia centrálna banka snaží urobiť všetko možné pre zamedzenie paniky. Darí sa jej len čiastočne. V prípade skutočnej paniky dopyt po striebre bude s vysokou pravdepodobnosťou klesať. Dole ho bude ťahať jeho priemyselná zložka. Určite v kontexte jeho pomeru k zlatu – preto špekulácia na pomer 1 ku 90. Avšak nečudoval by som sa ani, ak by aj nominálne dolárovo kleslo. Faktom však je, že cena okolo 15 USD sa zatiaľ drží.
Vývoj cien drahých kovov