Drahé kovy začiatkom minulého týždňa držali pozície. No potom sa ich cena výrazne prepadávala. Zlato kleslo postupne počas týždňa z 1257 USD až k 1210 USD. Striebro zažilo pád zo skoro 16 USD až na úroveň 15,10 USD. Hlavný prepad cien prišiel v stredu. Vo štvrtok bolo už obchodovanie len v udržiavacom móde a ceny dokonca mierne stúpali.
Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1216,2 USD, čo bolo o 38,8 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 15,2 USD, čo bolo o 58 centov menej ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra týmto stúpol opäť nad úroveň 1 ku 80 čo znamená, že striebro minulý týždeň kleslo viac ako zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 170,9 a klesal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 67,22 a rovnako klesal.
Ako je na tom zlato a striebro z hľadiska dopytu a ponuky tvorcov trhu?
Situáciu na zlate vystihuje nadpis komentára. Stres okolo zlata výrazne opadol. Investori sa opätovne prestali obávať budúcnosti. Zlato sa dokonca zjavne dostáva na trh. Niekto ho chce predávať. A dopyt po ňom minulý týždeň vyprchal. Áno. Pre mnohých prekvapenie. Pretože už – už sme mali byť na cenách nad 1500 USD a vyššie. Treba však konštatovať, že na trhu bolo minulý týždeň zlata relatívne dosť. Nedostatok, o ktorom nás informuje backwardácia, vymizol. Dokonca pri poklese ceny! Znamená to jediné. Ak sa neprejaví nejaká významnejšia zmena v ekonomických ukazovateľoch, najbližšie obdobie môžeme dokonca očakávať pokles dolárovej ceny žltého kovu späť k hodnotám z konca minulého roku.
Striebro poklesom ceny naopak vykazuje na trhu nedostatok. Nie je síce v backwardácii (tá svedčí o vypätej situácii na trhu – investori zháňajú fyzický kov), avšak pri jeho poklese počas minulého týždňa smerovalo do tejto oblasti. Striebra je na trhu dnes relatívne menej, ako zlata, resp. je dopyt a ponuka omnoho krajšie vyrovnaná. Nezabúdajme však na to, že táto relatívna sila striebra môže vyprchať ako gáfor.
Pomer ceny zlata a striebra sa posunul na úroveň 1 ku 80, ktorý z tohto hľadiska dnes presne odzrkadľuje situáciu na drahých kovoch. Pokles pomeru môže nastať. Hlavne v prípade oslabovania cien zlata. A hlavne v prípade, že si investori budú myslieť, že centrálne banky majú stále všetko pod kontrolou. To si dnes aj investori zjavne myslia.
Vývoj cien drahých kovov