Tento štvrťrok je pre celý svet a predovšetkým pre Európu kľúčový. V prisťahovaleckej politike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej po tom, čo sa voliči obrátili chrbtom k jej stratégii otvorených dverí, nastal zmätok. Reálna možnosť vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie v júni ďalej ohrozuje ideové základy, na ktorých bol postavený ideál jednotnej Európy.
V srdci tohto posunu do extrémov je fundamentálne odmietnutie spôsobu, akým fungujeme, ako aj elitárstvo, ktoré príliš dlho formovalo mechaniku systému. Ľudia sa hnevajú, hľadajú obetných baránkov a nechce sa im akceptovať nariadený súhlas ako cestu k spokojnosti.
Prejavuje sa to aj v Spojených štátoch amerických. Kampaň Donalda Trumpa podnecovaná hnevom, ktorý len tak nepoľaví, je pozoruhodná. Možnosť, že v novembri by mohol byť za amerického prezidenta zvolený niekto s tak extrémnymi názormi, je zreteľným signálom toho, že sa rúca sociálna zmluva, ktorá bola tak dlho základnou myšlienkou rozvinutého sveta. A možno nenávratne.
Niet divu, že sa pasívne-agresívny postoj amerického Fedu v očakávaní ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb na konci prvého štvrťroka stretol so zdesením. Trhy hľadajú iné riešenie kolísavého sveta, v ktorom pohyb ropy, zlata a nedávno aj dolára v prvom štvrťroku pripomínali jazdu na horskej dráhe. Obchodovanie v takomto prostredí je ťažké.
Náš strategický tím však považuje práve takéto situácie za lákavú výzvu. Veríme, že v našich komentároch a analýzach nájdete množstvo námetov k úvahám a možno aj k obchodovaniu. Nachádzame sa v období prechodu k niečomu potenciálne novému. Tak sa dobre pripravte.