StoryEditor

Morálka ovplyvňuje názory v otázke potratov

30.07.2002, 00:00

Európska únia oznámila, že nahradí peniaze, ktoré americká vláda odmietla poskytnúť Populačnému fondu OSN (UNFPA) z dôvodu jeho zaanganžovanosti v čínskej štátnej politike jedného dieťaťa, ktorá je násilným porušovaním ľudských práv žien a rodičov. Bush sa tak rozhodol aj na základe odhalení publikovaných špeciálnou komisiou kongresu Peru, kde za vlády bývalého diktátora Fujimoriho, ktorý ustanovil UNFPA ako Technický sekretariát, boli zavedené neslávne sterilizačné kvóty. Národný populačný program pozostával zo systematickej a nútenej sterilizácie vyše stotisíc žien, prevažne žijúcich na vidieku alebo prislúchajúcich k menšinám.
Noviny Guardian vo Veľkej Británii priniesli správu, že Európska komisia poskytne 32 miliónov eur na projekty reprodukčného a sexuálneho zdravia v 22 krajinách, v ktorých sú UNFPA a IPPF najväčšími poskytovateľmi a propagátormi potratov. IPPF, Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo, ako hlavný prijímateľ financií UNFPA s najväčším vplyvom na politickú agendu OSN v tejto oblasti, je odkázaná na zdroje OSN a jej členských štátov. Vyplnenie finančnej diery UNFPA a s ňou spojených "mimovládnych" organizácií presadzovala najmä Claire Shortová, britská ministerka medzinárodného rozvoja. Už v minulom roku sa jej podarilo dosiahnuť výnimočné zvýšenie rozpočtu pre UNFPA o 20 miliónov libier k 25 miliónom libier, ktoré sú každoročným nákladom Británie na dosahnutie svojich politických cieľov -- zastavenia rastu populácie, v ktorej spočíva ohromný hospodársky a mocenský potenciál rozvojových krajín.
Paul Nielsen, komisár pre rozvoj, sľúbil ešte minulý rok, že ak sa Biely dom odhodlá zastaviť financovanie týchto organizácií, Európska únia to vynahradí. Kritika prišla po kroku Georgea W. Busha, keď na druhý deň v úrade prezidenta zrušil financovanie propotratových organizácií, medzi nimi aj IPPF. Odmietnutím príspevku UNFPA vo výške 34 miliónov dolárov vyčlenených Senátom Bush definitívne zastavil tok amerických verejných peňazí pre propotratové aktivity IPPF. Umožňuje mu to tzv. Tiahrt Amendment prijatý Kongresom, ktorý žiada zákaz financovania organizácií, podporujúcich nútené antikoncepčné programy -- sterilizáciu či potraty.
Hlavnou agendou UNFPA je propagácia a poskytovanie služieb reprodukčného zdravia, ktoré v definícii zahŕňajú dobrovoľné prerušenie tehotenstva. Pomenovaniu propotratový sa však zaryte bráni tak UNFPA, ako aj IPPF. Práve IPPF prišla po Káhirskej konferencii OSN o populácii a rozvoji s koncepciou reprodukčných a sexuálnych práv, ktoré majú zahŕňať tzv. právo na potrat. Podľa výročnej správy direktoriátu Európskej komisie pre rozvoj, takýmto chápaním ženských práv podmieňuje EÚ poskytovanie všetkej rozvojovej pomoci tretiemu svetu. Nápomocné v tomto procese žiaducej "zmeny správania" sú rozvojové programy vzdelávania a zdravia, predstavujúce jednu sedminu budúcoročného rozpočtu EÚ, mimo rozpočtu Európskeho rozvojového fondu. Na jeseň tohto roku bude Európsky parlament schvaľovať ďalšie milióny na reprodukčné a sexuálne zdravie v rozvojových krajinách na obdobie 2003 -- 2006. Zdá sa teda, že v Európe je dosť finančných prostriedkov na propagáciu potratov, antikoncepcie a sterilizácie nielen v kandidátskych krajinách, ale i v globálnom meradle. Nielen Slovensko, ale dnes už aj Amerika má morálny rozkol s Európskou úniou. Ku ktorému chápaniu morálky sa prikloní malé Slovensko?

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. august 2022 08:21