Budúci predseda Európskej komisie José Manuel Barroso včera na poslednú chvíľu stiahol návrh svojej komisie, čím ju zachránil pred istým odmietnutím poslancami Európskeho parlamentu.
Pre Barrosa sa tak vytvoril priestor, aby vymenil komisára, prípadne komisárov, ktorí si nezískali dôveru europoslancov. Tým najviac prekážal taliansky nominant Rocco Buttiglione pre svoje výroky na adresu homosexuálov, ženy či slobodné matky. Problematickými však boli viacerí: nominovaný maďarský komisár László Kovács, Holanďanka Neelie Kroesová či Lotyška Ingrida Udreová. Barrosa tak opäť čakajú rokovania s európskymi lídrami o potenciálnych zmenách, ktoré zatiaľ drží v tajnosti.
Niektorí v tejto súvislosti hovoria o kríze v európskych inštitúciách. Väčšou drámou by však bol Buttiglione na poste komisára pre spravodlivosť. Bol by ťažké od neho očakávať, že by sa pri činnosti v komisii vzdal vyhlásení, ktoré sú v zjavnom rozpore s hodnotami vyznávanými Európskou úniou. Napokon vidno to i na tom, že v kontroverzných výrokoch pokračoval i po tom, ako vzbudil mohutné negatívne reakcie a spochybnila sa jeho nominácia.
Európsky parlament urobil správne, keď odmietol potvrdiť Barrosov tím vo funkcii. Dal tým najavo, že už by sa malo skoncovať s toľko kritizovaným spôsobom vládnutia Bruselu - že všetko "upečie" za zavretými dverami skupina vyvolených. Európsky parlament pritom dlho čakal na to, kým sa mu ujde také miesto pod slnkom, aké mu ako volenému zboru patrí. Jeho právomoci posilní aj nová európska ústava, ktorú zajtra v Ríme podpíšu šéfovia štátov a vlád členských krajín. A na čoraz sebavedomejší Európsky parlament si bude musieť zvyknúť nielen Európska komisia, ale aj Európska rada.
No a pokiaľ ide o varovania, ako sa narušia vzťahy medzi komisiou a parlamentom, v prvom rade treba povedať, že medzi parlamentom a komisiou to iskrilo vždy. Ich správanie čoraz viac pripomína vzťah medzi národným parlamentom a národnou vládou. Protiváhou komisie, ktorej členov navrhujú vlády členských krajín, sa stáva Európsky parlament, teda akýsi hlas ľudu. A preto, ak sa väčšine Európanov zloženie Barrosovej komisie nepozdáva, tak ju musí zmeniť. To by bol zároveň jeden z prvých naozajstných signálov približovania sa Európskej únie viac k občanom.
StoryEditor
Komentár HN: Hlas európskeho ľudu
Budúci predseda Európskej komisie José Manuel Barroso včera na poslednú chvíľu stiahol návrh svojej komisie, čím ju zachránil pred istým odmietnutím poslancami Európskeho parlamentu.