V nedeľu sa konečne rozbehne slávna kampaň pred referendom o našom vstupe do Európskej únie. Slávu si paradoxne vyslúžila dávno pred svojím začiatkom. Človeka, ktorý je za priebeh kampane najviac zodpovedný -- Pála Csákyho -- dávno nekritizuje len opozícia, ktorá sa však v rámci "konštruktívnej" kritiky zmohla len na požiadavku, aby Csáky odstúpil. Nespokojnosť s načasovaním kampane, jej spracovaním a obsahom vyjadrujú, zdá sa, všetci, okrem samotných organizátorov a koordinátorov. Integračný vicepremiér sa k diskusii postavil chlapsky -- zodpovednosť za výsledok referenda vraj nenesie on, ale občania, jeho predchodcovia vo funkcii a médiá, ktoré vyvolali "hystériu okolo kampane". V prípade potreby bude isto vhodným argumentom aj dobré alebo, naopak, zlé počasie či hokejové majstrovstvá sveta...
Ďalšia trápnosť sa podarila v uplynulých dňoch. Naši organizátori kampane si v susednom Maďarsku požičali pieseň, ktorá sa mala stať hymnou eurokampane. Možno by podobne, ako kedysi Vivat Slovakia, z recesie zabodovala v hitparádach. Problém bol v tom, že zadávateľ "zabudol" za autorské práva k piesni zaplatiť. Odhliadnuc od tejto skutočnosti sa natíska otázka, koho mal dvadsať rokov starý rockový hit s infantilným textom osloviť a prečo sa kompetentní museli pri výbere piesne obrátiť na zahraničie. Žeby si Csákyho tajomník Péter Miklósi spomenul na obľúbenú pieseň z mladých liet?
Posledné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že hlasovať možno nakoniec príde nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a vzhľadom na europozitívne myslenie väčšiny obyvateľov by výsledok historického rozhodnutia mohol byť v súlade s očakávaniami. Kompetentní politici si potom vychutnajú svoju chvíľu slávy, kritikom odkážu, že kampaň bola vedená dobre a kuvičie hlasy o možnom nezdare neboli na mieste. Csáky sľúbil, že 18. mája odhalí, kde boli chyby vo vedení kampane. Pri troche sebareflexie sa máme na čo tešiť.
StoryEditor