StoryEditor

Norma postavená na zlých základoch

08.04.2002, 00:00

Ivan Štefanec, prezident Podnikateľskej aliancie Slovenska -- stálej konferencie CPHR o zlepšovaní podnikateľského prostredia
Začiatok apríla priniesol na Slovensko platnosť nového pracovného kódexu. Nový Zákonník práce výrazne mení doterajší stav -- žiaľ, smerom k horšiemu. Negatívne zmeny pocítia podniky i ich zamestnanci. Zhoršenie podnikateľského prostredia sa prejaví na kvalite života obyvateľov celej krajiny, pretože sa nebude zvyšovať tak rýchlo, ako by mohla.
Hlavnou slabou stránkou nového predpisu je obmedzenie možnosti dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Zákonník, napríklad, núti zamestnancov i zamestnávateľov vytvárať zamestnanecké rady. Zamestnanci sa v nich majú chrániť pred svojvôľou manažérov, lebo tí chcú z nich vyžmýkať čo najvyšší výkon za čo najmenšiu odmenu. Zamestnávateľa núti hľadieť podozrievavým okom na vlastných pracovníkov, lebo tých by nemalo zaujímať nič iné, iba čo najvyššia odmena za čo najmenšiu vynaloženú námahu. Inými slovami, nový predpis vnáša nedôveru medzi firmu a jej pracovníka, stavia ich na opačné strany frontovej línie. Z práce vytvára iba mechanickú činnosť, ktorá má prinášať peniaze na živobytie. Nepripúšťa, že zmyslom práce by mohla byť osobná realizácia -- pre manažéra i radového pracovníka.
Zákonník práce vidí v zamestnávajúcej firme potenciálneho podvodníka, ktorý sa chce priživiť na vykorisťovanom zamestnancovi. Veď ako inak možno pochopiť ustanovenie o tzv. predzmluvných vzťahoch? Tu sa dopredu predpokladá, že zamestnávateľ má snahu diskriminovať zamestnanca, hoci k nemu ešte ani nenastúpil.
Nový Zákonník práce hodil bremeno pod nohy najmä spoločnostiam, ktoré považujú firemnú kultúru za hlavný nástroj stotožňovania cieľov majiteľa firmy, manažéra a člena tímu. Ako sa asi bude cítiť manažér, ktorý roky budoval tím založený na dôvere a na uplatňovaní neformálnych vzťahov, keď budú jeho pracovníci vytvárať proti nemu umelú opozíciu prostredníctvom zamestnaneckých rád či odborov? A ako sa bude cítiť člen tímu, keď ho jeho manažér začne nútiť, aby sa zo dňa na deň musel začať zapisovať do dávno zabudnutých formulárov príchodu a odchodu na pracovisko?
Ak tvorcovia Zákonníka práce chceli ochrániť zamestnancov vo firmách, kde ich zneužívajú, trafili vedľa. Takéto firmy si vždy nájdu spôsob, ako zneužívať svojich pracovníkov, žiaden zákon im v tom nezabráni. Nový predpis má slabé miesto v tom, že do jedného vreca hádže všetky spoločnosti. Kategória ostala jediná -- všetci zamestnávatelia sú potenciálni vykorisťovatelia, ktorí nehľadia na pracovníka ako človeka, ale iba ako na prostriedok dosahovania zisku.
Národná rada SR schválila v polovici marca niekoľko zmien Zákonníka práce, ktoré treba oceniť. S tým sa však nemožno uspokojiť. Ako vidieť z predchádzajúcich riadkov, Zákonník práce je postavený na zlých základoch, preto ho treba komplexne prepracovať. Inak sa môže stať, že Slovensko bude do Európskej únie vstupovať ako chudobná krajina, ktorá sťažuje pozíciu vlastným firmám a núti vlastných obyvateľov hľadať si prácu v zahraničí.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. december 2024 18:14