Podnikateľská aliancia Slovenska si pri svojom vzniku dala za cieľ skvalitniť podnikateľské prostredie zmenou formálnych i neformálnych pravidiel. Pri bilancovaní jej dvojročnej existencie máme možnosť zhodnotiť vývoj slovenského podnikateľského prostredia z niekoľkých hľadísk.
Prvým je vývoj indexu podnikateľského prostredia, ktorý pri každom doterajšom vyhodnotení v pravidelných štvrťrokoch zaznamenal mierny nárast a v súčasnosti je 108,7 percenta. Stabilne sa najlepšie vyvíjajú finančné ukazovatele, z ktorých je na čele prístup k finančným zdrojom s 31-percentným zlepšením. Na opačnej strane je vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva so 16-percentným poklesom. V uplynulom roku sa najrýchlejšie rozvíjala položka obchodnej a pracovnoprávnej legislatívy. Trend sa logicky obrátil po novelizácii Zákonníka práce.
Druhé hľadisko poskytuje Správa o stave podnikateľského prostredia. Pri tohtoročnom vydaní sme analyzovali i tú minuloročnú. Z analýzy vyplýva, že zo 123 odporúčaní sa za 12 mesiacov zrealizovalo úplne či čiastočne až 58 percent. Toto číslo považujem za dobré, berúc do úvahy skutočnosť, že odporúčania boli väčšinou zásadného až dlhodobého charakteru. Najviac odporúčaní, až 13, sa zrealizovalo v kapitole Pracovná sila, čo opäť súvisí predovšetkým s novelizáciou Zákonníka práce. Naopak, žiadne odporúčanie sa nezrealizovalo ani čiastočne z kapitoly Licencie, kde neboli v tomto roku zaznamenané žiadne podstatné zmeny. Zvlášť potešiteľná je realizácia odporúčaní v daňovej oblasti, ktorá sa prejavila v súčasnej daňovej reforme a rovnej daňovej sadzbe. Za nemenej dôležité považujem i realizáciu odporúčaní v oblasti verejných financií s dôrazom na obmedzenie ich deficitu. Som presvedčený, že stabilita verejných financií sa prejaví pozitívne i v mikroekonomike.
Tretím hľadiskom je Správa o svetovej konkurencieschopnosti. Vydáva ju Svetové ekonomické fórum, ktorého partnerom za Slovensko je práve PAS. Slovensko sa v makroekonomickom i mikroekonomickom hodnotení umiestnilo zhodne na 43. mieste. V oboch bolo najlepšie hodnotené Fínsko, nasledovali USA. Zaujímavý pohľad poskytujú čiastkové hodnotenia podľa jednotlivých položiek, z ktorých za dôležité považujem predovšetkým 13. miesto Slovenska v hodnotení hospodárskeho rastu za posledných sedem rokov. V tejto položke je z krajín EÚ pred nami len Írsko a z nových členských krajín pobaltské štáty. V prvej desiatke sa Slovensko umiestnilo v hodnotení podmienok pre prílev zahraničných investícií prinášajúcich nové technológie (5.), úrovne neformálnych vzťahov (7.) a prístupu k úverom (9.). Za zmienku rozhodne stojí i kvalita výučby matematiky a vedeckého vzdelania (11.) či dostupnosť vedcov a inžinierov (15.). Čo je potrebné zlepšovať, to nám ukazujú hodnotenia z opačného konca -- v hodnotení leteckej infraštruktúry a dopravy sa Slovensko umiestnilo predposledné (101.). Sústrediť by sme sa mali tiež na odstraňovanie regionálnych rozdielov v podnikateľskom prostredí (98.). Vysoký schodok štátneho rozpočtu nás zaradil až na 82. miesto, čo je potrebné zdôrazniť práve v týchto dňoch pri diskusiách o tom budúcoročnom. Pozornosť si určite vyžaduje i zlepšenie vládnej podpory informačných a komunikačných technológií (78.) a už spomínaná vymáhateľnosť práva hodnotená efektívnosťou konkurzného práva (75.) a nezávislosťou súdov (68.).
Okrem týchto hľadísk, z ktorých vidíme naše prednosti i možnosti na zlepšenie, považujem pre podnikateľské prostredie za dôležité predovšetkým flexibilitu pracovného práva, daňovú a odvodovú legislatívu a flexibilitu pri zakladaní nových podnikateľských subjektov. Keďže v prvom kritériu sme sa zlepšili a na druhom sa významne pracuje, našu pozornosť budeme upriamovať na to tretie. Verím, že i náš vstup do EÚ prispeje k zlepšeniu práve tejto oblasti.
Pre Slovensko je pri jeho budúcoročnom historickom vstupe do spoločnosti elitných štátov Európy najdôležitejšie, aby pokračovalo v dôraze na reformy a ich realizáciu. Dovolím si vysloviť presvedčenie, že existencia PAS prispela k podpore reformných nálad. I jej ďalšie pôsobenie by malo prispieť k tomu, aby Slovensko rástlo a rozvíjalo sa správnym smerom.
StoryEditor
Pre lepšie podnikateľské prostredie
Pre podnikateľské prostredie je dôležitá predovšetkým flexibilita pracovného práva, daňová a odvodová legislatíva a flexibilita pri zakladaní nových podnikateľských subjektov.