Nerozhodnosť pri americkom dolári pokračovala aj tento týždeň. Americká mena zatiaľ nedokázala prekonať negatívne obavy z prezidenta Trumpa a pokračuje v obchodovaní s prevládajúcou tendenciou investorov predávať predtým dosiahnuté rasty, čo je typický znak pre klesajúci trend.
Posilniť dolár nedokázali ani minulotýždňové, celkom pozitívne čísla z americkej ekonomiky. Prieskum manažérov ISM z výrobného sektora poskočil v januári na 56,0 (+1,3 bodu), pričom zložka cien si medzimesačne polepšila až o 3,5 bodu na hodnotu 69.0.
Nevýborný sektor síce zažil mierny pokles (z 57,2 na 56,5), avšak stále zostáva vo veľmi silnom teritóriu.
Americká ekonomika v januári vytvorila výborných 227-tisíc nových pracovných miest (v decembri „len“ 157-tisíc), avšak napriek tomu miera nezamestnanosti o desatinu klesla na 4,8 percenta. Spomalil sa však rast miezd, čo bol parameter, ktorý si investori vybrali ako dôvod na výpredaj dolára minulý piatok.
Nový týždeň začal dolár ďalšou korekciou a dostal sa pod úroveň 1,07. Zároveň výnos na desaťročnom americkom dlhopise klesol pod 100-dňový kĺzavý priemer. Ďalší pokles nie je vylúčený, a s ním môže oslabovať aj americký dolár. Zvlášť, keď dolárový index osciluje okolo úrovne 100.00 a v posledných dňoch skôr len hľadá smer.
Otázka, či dolár dokáže rásť dlhodobejšie, je momentálne na mieste. Kým dolárový index nestúpne výraznejšie nad úroveň 101.00, budeme spolu s poklesom výnosov na amerických dlhopisoch pravdepodobne svedkom ďalších dolárových strát. Na druhej strane, situáciu môžu rýchlo zmeniť napríklad zlé správy ohľadom európskej ekonomiky.