Osobne si myslím, že hypotekárne sadzby začnú tento rok reálne rásť. V Európe vidieť dostatočný počet fundamentov, ktoré majú potenciál spôsobiť rast výnosov v EÚ. Tento pohyb by ovplyvnil hypotekárne sadzby v celej Európe vrátane Slovenska.
Niektoré banky v januári testovali pripravenosť klientov zaplatiť za dlhú fixáciu pri hypotéke viac ako doteraz. Tieto drobné pohyby sú zatiaľ skutočne iba akýmsi lakmusovým papierikom. Avšak v priebehu roka ich pravdepodobne nahradí skutočný plošný nárast úrokov.
Otvorenou otázkou ostáva, ako túto situáciu ovplyvní ďalšia fáza opatrení NBS. Tá od marca ďalej obmedzuje počet 100-percentných hypoték (iba 1 z 10 žiadateľov) a úverov nad 80 percent zakladanej nehnuteľnosti (4 z 10 žiadateľov). Ďalej musia banky prísnejšie preverovať príjem (6 mesiacov namiesto doterajších troch), sprísňujú aj stres test príjmu (musí vám po splátke a výdavkoch ostať aspoň 5 percent príjmu a táto hranica sa postupne zvýši na 20 percent; musíte príjmovo „obstáť“ aj pri sadzbe vyššej o 2 percentá).
Rovnaké prísne pravidlá platia aj pre refinančné úvery, pri ktorých doteraz stačilo čestné vyhlásenie. Očakáva sa, že tieto kroky pritlmia trh hypoték, ktorý v posledných dvoch rokoch lámal jeden rekord za druhým. Od bánk môžeme určite čakať, že sa budú snažiť obhájiť svoj podiel na trhu, zároveň však nemôžu drahší nákup peňazí na financovanie dlhodobo dotovať.
Vývoj úrokov na hypotékach v zásade vždy závisí od vývoja inflácie a cene peňazí na medzibankovom trhu. Z aktuálnych signálov sa zdá, že ten tohtoročný bude pravdepodobne v znamení rastu. O koľko to bude, závisí najmä od opatrení Európskej centrálnej banky.