Najprv by si mal každý charakterizovať svoj investičný profil, teda definovať svoju schopnosť uniesť riziko a zároveň ziskové ambície. Je dôležité uvedomiť si, či investor len experimentuje, povedzme s desiatimi percentami majetku, alebo na trhy dáva všetky peniaze.
Ten, kto neunesie prepad v rozmedzí pár percent, by sa nemal pozerať po aktívach ako komodity, akcie či forex. U tých to môže byť ich denný pohyb. Pre takého investora budú zaujímavé nástroje s pevne stanoveným výnosom, ako napríklad pokladničné poukážky.
Ak si ale niekto povie: do dvoch rokov som schopný ustáť stratu 40 percent, pretože z dlhodobého hľadiska očakávam ročné zhodnotenie desať percent, pre takého investora sú možnosti oveľa širšie. Je to dlhodobý investor, ktorý vie, že v ekonomickom cykle sa striedajú pády i vrcholy.
Ak však niekto očakáva 40 percentné zhodnotenie ale nie je ochotný tolerovať viac ako päť percentnú stratu, to je žiaľ štatisticky nemožné. Krátkodobo to môže vyjsť, ale dlhodobo je to neudržateľné.
Ohľadom rozloženia investícií platí pravidlo, že v portfóliu by malo byť minimálne päť nástrojov. Ak by sa teda stalo, že sa nedarí dlhopisu, do ktorého ste investovali 20 percent majetku, stále je šanca, že zvyšné aktíva výnos potiahnu a tento pokles vymažú. V pozícií začínajúceho investora by sa vopred nezameriaval príliš na to, aký veľký výnos očakávam, ale primárne by som si strážil stranu rizika.
Ďalšou otázkou investora je, ako sa dostať na finančné trhy. Teda to, kde mať uložené peniaze a kto ich má spravovať. Má to byť tradičná banka, ktorá je pri investíciách často príliš nepružná, alebo obchodník, ktorí vie promptne reagovať? Ak obchodník, stačí broker, ktorý nenesie za vklady žiadnu právnu zodpovednosť, alebo hľadám niekoho, kto podlieha ochrane vkladov? Moje osobné odporúčanie pre všetkých začínajúcich klientov je, že v prvom rade by sa každý mal zaujímať o bezpečnosť svojich peňazí.
Pre stále veľkú časť investorov sú prvou voľbou stále podielové fondy. No treba tu byť veľmi racionálny. Mám voči nim dve výhrady. Poplatky v podielových fondoch sa pohybujú rádovo v hodnote niekoľkých percent a odkroja tak značnú časť potenciálneho výnosu. Navyše pri nich investor nemá reálnu možnosť reagovať na trh. Môže reagovať len spätne, na základe mesačnej správy o činnosti fondu a nie na základe aktuálnych pohybov. Nemá možnosť z obchodu vystúpiť, alebo naopak prikupovať. V dnešnej dobe on-line obchodovania to považujem za archaizmus.
Lepšou alternatívou pre tento typ investorov sú podľa mňa ETF fondy. Tie rovnako obsiahnu veľkú časť trhu, no nie sú aktívne manažérsky riadené, takže poplatky sú pri nich oveľa nižšie. Kopírujú v podstate indexy. Zriaďovacie náklady sú v desatinách percent a okrem toho sa kupujú a predávajú online za živú cenu.
Pre tých, ktorí sú ochotní začať trochu experimentovať, odporúčam opcie. V čom je ich kúzlo? Ak nie ste ochotný sa venovať tradingu každý deň, ale povedzme raz za mesiac, sú opcie pre vás tým pravým nástrojom. Predpokladáte napríklad rast akciového indexu. Opcie vám dávajú možnosť ťažiť z jeho budúcej hodnoty. Dnes teda odhadujete, akú hodnotu bude mať index o mesiac. Od protistrany na trhu si kúpite právo kúpiť alebo predať index za túto budúcu hodnotu.
V priebehu mesiaca teda vôbec nemusíte sledovať, ako sa index vyvíjala. Nie ste stresovaný tým, čo sa deje na trhu. Až v stanovený deň si porovnávate skutočnú hodnotu s vami predpokladanou a rozhodnete sa, či právo, ktoré ste si kúpeli opciou, uplatníte alebo nie, väčšinou sa tak deje automaticky. Pri opcií teda špekulujete na to, že trh ocenil dané aktívum zle a jeho cena sa bude vyvíjať tak, ako sa domnievate vy. Výnos pri takýchto obchodoch je neobmedzený, možná maximálna strata sa rovná cene opcie a riadenie rizika je tak oveľa bezpečnejšie.
Skúsenejší investori však môžu pristúpiť aj k aktívnemu obchodovaniu. Najmä v časoch vysokej volatility stojí za úvahu stratégia držať investície vo veľmi likvidných aktívach a na trhy vstupovať len veľmi krátkodobo. Znamená to využívať príležitosti, ktoré trvajú len pár hodín, alebo dní. Potom z obchodu vystúpiť a čakať na ďalšiu príležitosť v bezpečí bankového účtu.