Podľa aktuálneho prieskumu Saxo Bank je tomu tak najmä preto, že ženy sú pri nakladaní s peniazmi opatrnejšie a v centre ich záujmu je viac istota a stabilita. Premieta sa to aj do ich väčšieho záujmu o rodinu a medziľudské vzťahy. Podľa nedávno zverejneného prieskumu predstavujú ženy z celosvetového počtu 2257 miliardárov, len 15 percent.
Z prieskumu agentúry Ipsos, ktorý sa uskutočnil koncom minulého roka, vyplynulo, že kým opatrnosť je pri nakladaní s peniazmi prioritou u takmer polovice žien (45 percent), z mužov sa k menšiu riziku, ale aj výnosu, prikláňa len tretina (35 percent).
To neznamená, že by ženám boli finančné investície ako také a priori vzdialené. Z celkového počtu trhových hráčov tvoria asi polovicu, no prikladajú peniazom inú váhu. Preferujú odlišné stratégie a sú náchylné k iným typom obchodov.
Na finančných trhoch platí, že muži oproti ženám viac krátkodobo špekulujú, ako dlhodobo investujú. S tým je spojená aj ich schopnosť prebrať vyššie riziko. Ženy sú viac konzervatívne a preferujú dlhodobé stratégie. Neznamená to, že muži sú automaticky úspešnejší.
Cesta viacerých a postupných menších krokov sa z dlhodobého hľadiska môže často javiť ako tá lepšia. Nie náhodou platí osvedčené pravidlo - pomaly ďalej zájdeš.
Ženy teda preferujú menší, no viac zaistený výnos. K riziku majú všeobecne negatívny postoj, nemajú rady zmeny a neistotu.
Muža možno naopak všeobecne označiť skôr za dynamického investora. Svoje úspory chce dobre zhodnotiť a na svoj výnos je ochotný si počkať aj napriek krátkodobým neúspechom. Dočasné výkyvy v portfóliách ich teda spravidla veľmi nerozhádžu. Rozhodnutie mužov sa často opiera aj o detailné analýzy.