Vyzerá to tak, že Malta sa stane v blízkej budúcnosti krajinou Bitcoinu. Maltský premiér Muscat oznámil, že na pôde vlády schválili národnú stratégiu na podporu Bitcoinu. Malta chce spraviť pre Bitcoin priaznivé regulačné prostredie, aby prilákala investorov a nadšencov z komunity. Predpokladá sa, že keby prilákali len 1 percent startupov po Brexite zo Spojeného kráľovstva, tak by to pre nich znamenalo približne 200 miliónov eur.
Podobne sa k tomu stavia aj ruský ombudsman Boris Titov, ktorý by chcel spraviť z Krymu podobné územie, ako je mesto Zug vo Švajčiarsku. Nastavenie vhodného regulačného prostredia by výrazne pomohlo Krymu, ktorý je v súčasnosti odpísaný od sveta, najmä vďaka uvaleným sankciám.
Švajčiarske mesto Zug je tak príkladom, kde aj verejné inštitúcie akceptujú platbu Bitcoinom a môžete si napríklad kúpiť aj lístok na verejnú dopravu. Či to bude aj na Kryme je otázne, keďže Rusko ešte stále nemá vytvorenú legislatívu spojenú s kryptomenami.
Mestom podobným tomu švajčiarskemu sa stáva aj japonské mesto Hirosaky. To je dôsledkom toho, že začala platiť nová legislatíva v Japonsku, ktorá odštartovala boom v používaní kryptomien.
Mesto sa rozhodlo akceptovať dary na obnovu ich 2 600 čerešňových stromov a 400 ročný hrad , ktoré sú koncom apríla každoročne raritou mesta. V tom čase sa koná festival, ktorý priláka okolo 2 miliónov ľudí. Mesto dúfa, že vyzbiera prostredníctvom Bitcoinu financie a rovnako spropaguje ešte viac svoj festival.
Pozitíva prichádzajú aj z Gruzínska, ktoré sme už v minulosti spomínali v spojitosti s Blockchainom a verejným sektorom. Konkrétne s testovaním aplikácie katastra nehnuteľností. Spoločnosť BitFury uzavrela dohodu s gruzínskou vládou, že začnú na Blockchain zapisovať dokumenty.
Začali vo februári a v súčasnosti už zapísali viac ako 100 000 dokumentov. Blockchain tak poskytuje bezpečné miesto pre dokumenty, pričom hlavne zabezpečuje ich autenticitu a bezpečnosť.
Spoločnosť BitFury nedávno oznámila tiež spoluprácu s Ukrajinskou vládou, ktorá by rovnako chcela vylepšiť svoje meno v spojitosti s transparentnosťou, kde napríklad v rámci indexu Transparency International je na 131. mieste zo 176 hodnotených krajín. Pre porovnanie, Slovensko je na 54. mieste.
Čerešničkou na torte, či kávovým zrnom, je start-up Bext 360. Spoločnosť, ktorá sa zaoberá kávou vyvinula robota, ktorý rozoznáva kvalitu zŕn, pričom je spojený s cloudom na báze Blockchainu. Ten mu umožňuje zapisovať samotnú kvalitu zŕn(hodnotí ju na základe stupnice) a spolu s tým zapisuje, aj odkiaľ káva pochádza.
V princípe sa jedná o supply chain manažment(manažment zásob v rámci spoločnosti). Na konci celého procesu sa predávajúci či kupujúci môžu dozvedieť prostredníctvom cloudu všetko o predávanej/kupovanej káve a rovnako na základe ohodnotenej kvality stanoviť cenu.
Káva v spojitosti so supply chain manažmentom je tak jednou z oblastí, kde sa dá Blockchain použiť.