Rast svetovej ekonomiky sa bude v najbližšom čase podľa predstihových indikátorov spomaľovať pre komoditný šok, odoberania menovej akomodácie, logistické problémy a ukrajinskú krízu. Akciové trhy dokonca započítavajú vysokú pravdepodobnosť bezprostrednej recesie. To stojí za osemtýždňovou šnúrou poklesu bluechipsového amerického indexu Dow Jones, najdlhšou od roku 1932, pričom široký index S&P 500 vstúpil do medvedieho trhu, keď od januára stratil vyše 20 percent.
My v základnom scenári nečakáme recesiu v tomto roku v Spojených štátoch, ktoré spravidla diktujú globálny ekonomický cyklus, a ostatný pokles indexov vnímame ako prestrelený. Akciový trh vyzerá prepredaný a ostatné poklesy sa zdajú viac výsledkom rôznych technických odtokov či nízkej likvidity v čase až bezhlavej paniky.
Iste, pristátie americkej a svetovej ekonomiky nebude jemné, no jeho tvrdosť by malo tlmiť oživovanie služieb po koronavíruse, prostimulačná hospodárska politika v Číne, silný trh práce, ktorý bude kompenzovať protivetry inflácie na domácnosti, robustnosť, ako aj nízka zadlženosť podnikového sektora, ktorý bude rozširovať kapacity a dopĺňať zásoby.
Navyše, vrchol jastrabieho slovníka Fedu by mohli mať trhy už za sebou, ako aj väčšinu pohybu úrokových sadzieb nahor. Ak sa ukáže, že recesia v druhom polroku nenastane, akcie by sa mohli odraziť. Špeciálne pri nižšej investorskej expozícii oproti nim.