Zatiaľ čo počas minulého týždňa dosiahla hodnota drahých kovov 6-týždenné maximá, samotné zlato v priebehu týždňa vzrástlo len o 1,5 percenta a cena striebra si k svojej hodnote pripísala 5 percent.
Naopak, tento týždeň priniesol pokles ich hodnoty, pretože jastrabie signály z americkej centrálnej banky FED vyhnali cenu dolára hore. Táto korekcia však rozhodne nie je dôvod na smútok. Práve naopak. Môže predstavovať zaujímavú príležitosť na nákup.
Hodnota ceny zlata v posledných týždňoch odrážala vývoj na menových trhoch. Dolárový index od polovice júla klesal, naopak cena žltého kovu posilňovala. Keďže aktuálne sa hodnota dolára otočila smerom k rastovému trhu, cena zlata zaznamenáva opačný trend.
Úrokové sadzby poslali kovy nadol
Rast hodnoty dolára podporili komentáre predstaviteľov FEDu, že banka sa tento rok bude držať prudkého tempa zvyšovania sadzieb, aby znížila rastúcu infláciu. Prezident FEDu v St. Louis James Bullard vo štvrtok uviedol, že v súčasnosti podporuje tretie zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov v septembri. Potenciálne zvýšenie o 50 až 75 bázických bodov počas nasledujúceho zasadnutia FEDu s cieľom udržať sadzby nad 3 percentami do konca roka 2022 naznačila aj prezidentka FEDu v San Franciscu Mary Dalyová. Podľa zápisnice z júlového zasadnutia preferuje podstatné zvýšenie sadzieb ako efektívny nástroj v boji proti inflácii väčšina členov.
Dolár opäť v rastovom trende
Rast úrokových sadzieb spôsobil, že dolár vo veľkej miere predbehol zlato ako preferovaný „bezpečný prístav“ v búrlivých časoch na kapitálových trhoch. Vzal mu tým povestný „vietor z plachiet“, ktorý zlato dosiahlo po vypuknutí vojny na Ukrajine, keď prelomilo hranicu 2 000 USD za uncu.
Záujem o zlato pretrváva
Napriek tomu, že cena zlata zaznamenala posledné dni korekciu, celkovo sa v priebehu roka tešila veľkému záujmu investorov. Zásoby zlata na burze COMEX už niekoľko mesiacov pomaly klesajú. Za posledných 7 mesiacov bolo vyskladnených cez 7 miliónov uncí. Podľa zverejnených informácií klesli zásoby skladu pod úroveň 30 miliónov uncí prvýkrát za obdobie 2 rokov. Záujem investorov o tento druh „diverzifikácie“ svojho investičného portfólia teda naďalej pretrváva. Pre zaujímavosť - postupne sa stráca aj striebro držané v londýnskych trezoroch LBMA. Investori teda aj naďalej javia veľký záujem nielen o rôzne druhy investičných nástrojov, ktoré kopírujú cenu drahého kovu, ale aj o jeho fyzický nákup.
Korekcia ako príležitosť?
Momentálne sa zdá, že súčasná korekcia okolo úrovne 1 763 USD za uncu by mohla predstavovať vhodný priestor na prípadný nákup za dobrú cenu pre investorov, ktorí by si chceli doplniť svoje portfólio o túto komoditu, či už v podobe futures, ETF alebo napríklad aj samotného fyzického nákupu. Koniec koncov, z dlhodobého hľadiska je zlato pre konzervatívnejších investorov podľa môjho názoru stále „tou naj“ istotou. Pri pohľade na jeho výkonnosť za posledných 5 rokov totiž môžeme vidieť rast hodnoty na úrovni 38 percent.
Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej