To pobúrilo mnohé krajiny vrátane Spojených štátov, ktoré kritizovali kroky OPEC+ s tým, že svet čelí energetickej kríze, ceny pohonných látok sú nadpriemerné a aj napriek tomu kartel znižuje produkciu s cieľom „stabilizovať trh s ropou“. Svetová spotreba ropy pokračuje od druhej polovice roku 2020 v raste, pričom energetická agentúra IEA očakáva, že dopyt po rope by sa mal v tomto roku zvýšiť o 2,1 milióna barelov denne a v roku 2023 o zhruba dva milióny barelov.
To v kombinácii s nižšou produkciou kartelu OPEC+, ktorý tvorí viac ako 40 percent svetovej produkcie ropy, vedie k zdražovaniu ropy a palív. Niektoré finančné domy revidovali svoje cenové vyhliadky smerom nahor a očakávajú, že ceny ropy sa môžu v nasledujúcich mesiacoch opäť dostať nad hladinu 100 dolárov za barel, čo by predstavovalo nárast cien o viac ako desať percent.
V prípade, ak by sa tieto scenáre vyplnili a rast cien ropy by pokračoval, dá sa očakávať, že ceny pohonných látok na Slovensku môžu zaznamenať nárast o viac ako desať centov za liter. To by znamenalo, že zlacnenie pohonných látok na Slovensku by bolo len dočasné.