Avšak šéf Fedu Powell na tlačovej konferencii uviedol, že centrálna banka očakáva zo strednodobého hľadiska pokles inflácie.
Avšak z dlhodobého hľadiska očakáva pokračujúci nárast. To odráža vývoj na trhu s komoditami. Treba si uvedomiť, že ceny energetických komodít sa v posledných mesiacoch pomerne prudko znížili.
Cena Ropy Brent zaznamenala pokles od júna o viac ako 20 percent, pričom ceny plynu v USA klesli od augusta o 36 percent.
Ceny európskeho plynu dokonca klesli až o dve tretiny. To teda môže viesť k spomaleniu rastu inflácie, čo však môže byť len krátkodobé.
Z dlhodobého hľadiska sa však dá očakávať obnovenie inflačných tlakov. V Európe sa totiž očakáva v decembri chladnejšie počasie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi najmä v Severovýchodnej časti Európy, čo povedie k väčšiemu čerpaniu zásob plynu.
Od decembra vstúpi do platnosti európske embargo na dovoz ruskej ropy. Tieto faktory majú potenciál spôsobiť ďalšie zdražovanie energií. V neposlednom rade treba poznamenať, že v prvej polovici roka bude musieť Európa opäť napĺňať zásoby plynu na zimu. A pre domácnosti na Slovensku začnú platiť od nového roka vyššie ceny energií. Inflačné tlaky sa teda môžu obnoviť, čo bude motivovať centrálne banky v ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb.