V súčasnej geopolitickej situácii je stratégia ťažby veľkou záhadou aj pre členské krajiny ropného kartelu OPEC.
Amerika bude v súlade so želaním Donalda Trumpa ťažiť viac ropy ako ktorákoľvek iná krajina v histórii. No ceny ovplyvnil strach z globálneho spomalenia v dôsledku jednostranných colných hrozieb USA. A to bol negatívny cenový impulz prevyšujúci nové sankcie proti Iránu.
Mnohé veľké krajiny ako Čína a India stále získavajú ropu z tieňových flotíl z Ruska a členovia OPEC čerpali viac, ako sú ich oficiálne kvóty, čo naštrbuje ideovú jednotu kartelu. OPEC v súčasnosti znižuje ťažbu o 5,85 milióna barelov denne, čo predstavuje približne 5,7 percenta celosvetovej ponuky.
V decembri skupina predĺžila svoje škrty až do prvého štvrťroka 2025. Posledný odklad označila za dôsledok slabšieho dopytu a zvyšujúcej sa ponuky zvonka, ale Spojené arabské emiráty sú nervózne.
Majú pocit, že v rámci kampane za nižšie ťažobné kvóty urobili viac a akékoľvek nové návrhy by u nich mohli naraziť na odpor. Ropný kartel v skutočnosti nechce zvýšiť ťažbu, pretože vie, že 10-percentné zvýšenie ponuky by spôsobilo viac ako percentuálne zníženie ceny. A to znamená pokles príjmov.