Práve naopak, bolo jednoznačným sklamaním. Jednotlivé krajiny organizácie sa spolu s krajinami, ktoré v OPEC-u nie sú, dohodli o predĺžení súčasnej zníženej produkcie o deväť mesiacov. Keďže očakávania boli vyššie, trhy zareagovali jednoznačne: výpredajom pozícií.
Cena ropy po zasadnutí spadla o viac ako 5 percent a znova sa dostala pod 50 dolárov za barel pri americkej rope WTI. Trh tajne dúfal, že súčasná znížená produkcia by sa mohla opäť znížiť, resp. že by sa dohoda o zníženej produkcii aspoň mohla predĺžiť o 12 mesiacov. Sklamanie zo zasadnutia bolo veľké, čo si cena ropy patrične „odskákala“.
Aj pri tomto vývoji sa opätovne potvrdila klasická investorská fráza: „Buy the rumor, sell the news“. Čiže investori už vopred „nakupovali špekulácie“ a po zasadnutí OPEC-u „predávali fakty“. Ropa niekoľko týždňov pred zasadnutím OPEC-u prudko vzrástla, a keďže nič prevratné sa vo Viedni nedohodlo, investori len povyberali zisky.
V novembri minulého roka sa ministri OPEC-u a pridružených krajín dohodli, že znížia dennú produkciu o 1,8 milióna barelov denne. Toto opatrenie teda po včerajšom zasadnutí stále platí a objem sa nemení, a to minimálne až do ďalšieho zasadnutia v novembri.
Vývoj ceny ropy v najbližších mesiacoch bude závisieť od sentimentu, či bude z dlhodobého hľadiska stačiť deväťmesačné zníženie na to, aby sa cena zastabilizovala. Aktuálne však skôr prevládajú medvedie nálady, a preto by mohla ropa WTI otestovať aj hranicu 45 dolárov za barel.
V prípade rastu ceny ropy by mohol nastať problém už niekde pri úrovni 60 dolárov, kde by s najväčšou pravdepodobnosťou začali viac ťažiť Spojené štáty, čo by cenu ropy mohlo znovu stlačiť nižšie. Podobným smerom by ropu stlačil aj posilňujúci sa dolár.
Bol to aj slabší dolár, ktorý v minulých dňoch pomohol čiernemu zlatu k rastu. Ak bude americká mena v blízkom čase korigovať časť strát, mohol by tento vývoj opäť stlačiť cenu ropy nižšie.
Autorom je Peter Bukov, hlavný analytik TopForex.