Vláda SR rozhodla o doprivatizácii vybraných strategických podnikov. Jedným z hlavných motívov predaja strategických podnikov je získať dodatočné finančné zdroje nevyhnutné na krytie najmä dôchodkovej reformy. Predaj vybraných strategických podnikov pritom môže zabezpečiť nielen požadované finančné zdroje na dôchodkovú reformu, ale pri zvolení vhodnej formy predaja môže vytvoriť aj vhodnejšie podmienky na realizáciu samotnej dôchodkovej reformy. Je všeobecne známe, že domáci kapitálový trh nie je schopný v súčasnosti okrem dlhových nástrojov (najmä štátnych dlhopisov) ponúknuť takmer žiadne majetkové cenné papiere (akcie) vhodné na investovanie. To znamená, že dôchodkové fondy, ktoré vzniknú po spustení dôchodkovej reformy, budú odkázané výlučne sa orientovať na zahraničné kapitálové trhy. S vývozom kapitálu do zahraničia v objemoch desiatok až stoviek miliárd korún, samozrejme, súvisia menové, makroekonomické ako aj ďalšie dosahy, ktoré nie sú menej závažné, no nie sú témou tohto článku.
Predaj strategických podnikov môže vytvoriť vhodnejšie podmienky na realizáciu samotnej dôchodkovej reformy. Otázka znie, ako? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Stačí, aby vláda rozhodla, že pri predaji sa bude aspoň časť z podielov na strategických podnikoch predávať prostredníctvom domácej burzy cenných papierov. Takéto rozhodnutie by bolo nielen prvým dobrým signálom pre domáci kapitálový trh, ale najmä jeho realizácia by vytvorila podmienky, aby aspoň časť dôchodkových úspor zostala aj na domácom trhu a pracovala v domácej ekonomike. Oživenie domáceho kapitálového trhu by malo pritom pozitívne dosahy nielen na samotnú oblasť dôchodkovej reformy, ale blahodarne by pôsobilo aj na ďalšie oblasti finančného trhu a rozhodne by znamenalo silný proinvestičný impulz pre domáci trh.
Ďalšou výhodou navrhovaného predaja prostredníctvom kapitálového trhu je tá skutočnosť, že samotný predaj môže byť realizovaný postupne po menších častiach v takom časovom harmonograme, ktorý bude zohľadňovať požiadavky na krytie samotnej dôchodkovej reformy. Nakoniec rozhodnutie o predaji časti strategických podnikov má ešte jeden veľmi silný aj politicky zaujímavý náboj. A síce predajom prostredníctvom domáceho kapitálového trhu umožní štát širokým vrstvám obyvateľstva podieľať sa na doprivatizácii strategických podnikov prostredníctvom dôchodkových fondov, v ktorých budú mať svoje podiely. A platí to aj naopak, ak totiž dôchodková reforma má byť úspešná, musí byť atraktívna pre široké vrstvy obyvateľstva. Predpokladám, že šanca na spoluvlastníctvo vysoko lukratívnych strategických podnikov je dobrým argumentom na zapojenie sa do dôchodkovej reformy.
Vláda má jedinečnú a neopakovateľnú príležitosť spojiť spustenie dôchodkovej reformy s doprivatizáciou vybraných strategických podnikov s využitím synergického efektu aj na rozvoj domáceho kapitálového trhu. Či takúto jedinečnú príležitosť aj využije, je naozaj len na nej. Domnievam sa však, že tak, ako šanca na zapojenie širokého obyvateľstva do doprivatizácie strategických podnikov, tak ani samotná možnosť na oživenie domáceho kapitálového trhu sa v budúcnosti už nikdy nebude opakovať.
StoryEditor