StoryEditor

Básnik a filozof porazili investorské esá

17.06.2013, 00:04
Ich investície prinášajú najvyššie výnosy. Teraz vám poradia ako to robia.

Vzhľadom k volatilite a neistote, ktorá na trhoch v posledných rokoch panuje, sa len ťažko hľadajú úspešní investori, ktorí by cez všetky nástrahy dokázali pravidelne generovať dvojciferné zisky. Medzi takými je aj nepríliš známy fond MainStay Marketfield Fund (na snímke jeho zakladatelia Michael Aronstein a Michael Shaoul), ktorý v posledných piatich rokoch vďaka svojmu priemernému 10% ročnému zhodnoteniu aktív prekonal 96% svojich konkurentov. Od júla 2007 zarobil fond 70%, čo je viac ako trojnásobok v porovnaní s indexom S & P 500.

Zaujímavosťou je, že tento fond bol založený v roku 2007 dvoma zakladateľmi, básnikom a filozofom. Prvý zo spoluzakladateľov, Michael Aronstein, totiž vo svojom voľnom čase skladá básne, zatiaľ čo druhý spoluzakladateľ, Michael Shaoul, vyštudoval vo Veľkej Británii filozofiu. Názov fondu vznikol podľa názvu ulice na Manhattane, kde sa v 18. storočí obchodovalo so zvieratami s tým, že pôvodná hodnota spravovaných peňazí predstavovala 500 miliónov amerických dolárov. Vďaka úspešným investíciám a prílivu nových spravovaných peňazí vzrástla celková hodnota portfólia už na 9,5 mld USD, zatiaľ čo ešte v máji 2012 predstavovala iba 1,7 mld USD.

Ani jeden zo zakladateľov ale nie je na trhu žiadnym nováčikom. Kým Aronstein začínal ako analytik v Merrill Lynch už v roku 1979, Shaoul bol v roku 2004, kedy sa stretol s Aronsteinom, šéfom investičnej banky Oscar Gruss & Son. Obaja investori sa skvele dopĺňajú, keď hlavným mozgom investícií je Aronstein, zatiaľ čo Shaoul sa stará skôr o riadenie zamestnancov, písanie denných komentárov a rokovania s potenciálnymi klientmi. Shaoul k tomu povedal: "Mojou prácou je pomáhať mu s vymýšľaním nových stratégií. Jeho prácou je ma ignorovať, ak si myslí, že sa mýlim. Máme medzi sebou veľkú dôveru. "

Fond Marketfield sa neobmedzuje iba na nákupy akcií, ale špekuluje aj na ich pokles, a samozrejme s rovnakou logikou investuje aj do ETF alebo dlhopisov. To sa mu vyplatilo napríklad v roku 2008, kedy sa Aronstein pred prípadným prepadom trhov zabezpečil krátkymi pozíciami bankových titulov. V roku 2008 síce nasledoval jediný ročný prepad v histórii fondu (-13%), avšak proti prepadu indexu S & P 500 (-37%) to bol relatívne slušný výsledok. A zatiaľ čo v minulom roku slávny investor John Paulson varoval svojich klientov pred rozpadom eura a ekonóm Citigroup Willem Buiter tvrdil, že existuje 90% šanca na odchod Grécka z eurozóny, stavil Marketfield na akcie chemického giganta BASF, ktoré posilnili o 32%. Marketfield tak v minulom roku zhodnotil svoje aktíva o 13,5%, čím predčil 99% svojich konkurentov. Pre vytváranie investičných stratégií vychádzajú Aronstein a Shaoul zo štúdie makroekonomických dát, peňažných tokov a korporátnych výsledkov, ktoré potom porovnávajú s trhovým konsenzom. Pre rozhodovanie využívajú aj úverové cykly, pričom vychádzajú z predpokladu, že vysoká akumulácia úverov a zadlženia vedie najskôr k rastu, ale nakoniec skončí prepadom ekonomiky.

Redakcia Patria.cz ďalej odporúča:

Čína vyráža za ropou do Arktídy

Apple predstavil niekoľko noviniek

Grécko požiada veriteľov o zmiernenie podienok

A na čo vsádzajú títo dvaja úspešní investori teraz? Podľa posledných údajov z vlastných webových stránok držal fond ku koncu apríla ETF na mexické, japonské a talianske akcie, v USA potom akcie stavbárov a regionálnych bánk. Proti týmto rastovým pozíciám špekuluje Marketfield na pokles akcií na rozvíjajúcich sa trhoch (emerging markets), ďalej potom vsádza na pokles cien priemyselných kovov a cien amerických vládnych dlhopisov. Podľa komentárov z 21. mája držal fond 25% portfólia v európskych akciách, zatiaľ čo pozície na pokles akcií emerging markets, na pokles kovov a dlhopisov predstavujú až 34% celkového portfólia. V rámci Európy veria Marketfield najviac talianskym, nemeckým a írskym akciám s tým, ako sa postupne zotavujú európske banky a náklady na financovanie zostávajú blízko nule.

Podľa dvoch zakladateľov Marketfield sa blíži prvá vlna úverového cyklu, počas ktorej nadmerné zadlžovanie spoločností a domácností začne brzdiť reálnu ekonomiku tak, ako tomu bolo v Japonsku počas 80. rokov minulého storočia a v roku 2006 v USA. Počas tejto prvej vlny rastúce ceny domov a rastúce mzdy nakoniec povedú k utiahnutiu menových politík centrálnych bánk. Teraz prechádzame touto prvou vlnou, v ktorej povedú trhy nadol Čína, India a Brazília, čo sa už potvrdzuje. Od konca roku 2010 stratil brazílsky akciový index Ibovespa 26%, čínsky MSCI China odpísal 13% a indický S & P BSE Sensex oslabil o 4,7%. Podľa Aronsteina boli rozvíjajúce sa trhy tým najlepším miestom pre investovanie na začiatku nového tisícročia, ale teraz sa zdá, že už dosiahli svoje možnosti. Inými slovami, tento raz v budúcnosti možno slávny fond vsádza na rast prepadákov v Európe už od začiatku roku 2012 a na pokles doteraz úspešných titulov v rozvíjajúcich sa krajinách už od júla 2011.

Pavol Mokoš

maklér Patria Direct

Obchodovanie: www.patria-direct.sk 
Spravodajstvo: www.patria.cz

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-patrie, menuAlias = komentare-patrie, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. január 2025 08:36