StoryEditor

Opäť ignorujeme možnú katastrofu. Svet to môže zabolieť

27.02.2014, 16:30
Ekonómovia ignorovali možné hrozby hypotekárnych aktív. To isté teraz robia s klimatickými zmenami.

Po poslednej katastrofickej ekonomickej kríze prišla vlna kritiky ekonómov, ktorí pre valuáciu hypotekárnych aktív používali zložité modely s pochybnými vstupmi. Stačilo len pár rokov na to, aby táto chyba vyplávala na povrch. Dôsledky boli tvrdé. Podobné nedostatky majú ale aj modely, ktoré hodnotia oveľa väčšiu hrozbu.

Ekonómovia hrozby ignorujú

Tou sú klimatické zmeny. Záplavy v Anglicku a sucha v Kalifornii priniesli ďalšie kolo neplodných diskusií o tom, či je na vine zmena klímy. Modely pracujúce s hypotékami predpokladali, že default ich derivátov je nemožný. Podobne teraz my predpokladáme, že zmena klímy nemôže viesť k ekonomickej katastrofe. Ekonómovia hrozby nepreháňajú, oni ich naopak ignorujú.

Finančná kríza nám ukázala, ktorým smerom by sme sa mali vydať. Nemá zmysel snažiť sa presne odhadnúť neznáme premenné. Namiesto toho by sme mali odhadnúť obrovské náklady možnej katastrofy a pýtať sa, aké poistenie sme proti nej ochotní zaplatiť.

Vymyslené škody

Robert Pindyck z Massachusetts Institute of Technology k súčasným modelom hovorí: "Vo väčšine z nich sú možné škody úplne vymyslené a nemajú žiadny teoretický ani empirický základ." Tieto modely sa ale používajú. Sú lepšie ako nič. Avšak ekonómovia by sa mali snažiť povedať veci tak, ako sú, a nechať politikov a bláznov, aby hľadali dôvody pre nečinnosť.

Problém so súčasnými modelmi spočíva napríklad v tom, že škody spojené s klimatickými zmenami len odpočítajú od neustále rastúceho produktu. Jeho trvajúci rast potom v dlhšom období znamená, že všetky škody sú v porovnaní s neustálym prírastkom produktu zanedbateľné. Ak by napríklad svetová ekonomika v nasledujúcom storočí rástla o 2 percentá ročne, zväčšila by sa viac ako sedemkrát.

Aj keby škody spôsobené zmenou klímy zmazali polovicu, ekonomika by na konci bola stále 3,5-krát väčšia. Môžeme sa ale tiež zaoberať tým, aký vplyv by mali klimatické zmeny na rast. Súčasné odhady sú nízke, pretože modely sú nastavené len na prvých pár stupňov otepľovania. Ide o rovnakú situáciu, ako keď sme testovali odolnosť ekonomiky na mierny pokles cien nehnuteľností. Súčasný trend na strane emisií ale implikuje extrémne zmeny klímy a to by znamenalo obrovské dôsledky.

01 - Modified: 2006-02-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Spoznajte svoje profesionálne šance
01 - Modified: 2024-11-24 07:24:42 - Feat.: - Title: Dohoda prijatá na COP29 podľa šéfa OSN nezachádza dostatočne ďaleko, Únia ju víta 02 - Modified: 2024-11-21 19:00:15 - Feat.: - Title: Greenpeace protestuje proti výstavbe nového jadrového zdroja, klíme nepomôže 03 - Modified: 2024-11-13 14:10:50 - Feat.: - Title: Viaceré krajiny podporili na konferencii COP29 zvýšenie financovania opatrení v oblasti klímy 04 - Modified: 2024-11-13 09:20:28 - Feat.: - Title: Potrebujeme viac zdrojov na riešenie dôsledkov zmeny klímy, tvrdí grécky premiér 05 - Modified: 2024-10-31 22:28:09 - Feat.: - Title: Papua-Nová Guinea bude bojkotovať summit COP29 v Baku, apeľuje na veľkých znečisťovateľov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-patrie, menuAlias = komentare-patrie, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. november 2024 10:13