Rozhádaní politici nie sú schopní pomôcť americkej ekonomike, myslí si laureát Nobelovej ceny za ekonómiu Edmund Phelps. Namiesto aby sa starali o riešenie závažných problémov typu straty konkurencieschopnosti, inovatívneho zamerania a rastu nerovnosti, chytajú sa ničotných tém, ktorými odvádzajú ľudí od dôležitejších problémov.
"Podstatnejšie je, že americká ekonomika je už dlhšiu dobu veľmi chorá - od 70. rokov. Medzi symptómy patrí nízka zamestnanosť a účasť v pracovnom procese, pomalý rast a malá spokojnosť ľudí v práci. Nikto sa nestará o to, čo by vláda mohla a mala urobiť k náprave tohto problému," uviedol Phelps, ktorý vyučuje politickú ekonómiu na newyorskej Columbia University.
Dodal, že vláda podporuje zavedené spoločnosti cez rôzne výnimky a zvýhodnenia a že prostredníctvom nadmernej regulácie zvyšuje bariéry vstupu do odvetvia.
"Nové firmy sa nemôžu uchytiť v segmentoch, kde už existujú tieto gigantické spoločnosti. Ale aj u začínajúcich firiem, ktoré majú vytvoriť nové odvetvia, je bremeno regulácie tak ťažké, že ambiciózni podnikatelia potrebujú pomaly viac právnikov než inžinierov. Štát spôsobuje neskutočné škody a nie je schopný pomôcť chorľavej ekonomike."
Osemdesiatročný Phelps získal prestížne ocenenie v roku 2006 za svoj výskum prirodzenej miery nezamestnanosti a manévrovacieho priestoru štátu v makroekonomickej politike. Vo svojej knihe "Mass Flourishing: How Grassroots innovation created jobs challenge and change" tvrdí, že americký inovačný potenciál je veľmi obmedzený.
Podľa informácií denníka Wall Street Journal bude mať zažehnaný rozpočtový pat vo Washingtone možná ďalekosiahle následky na vzťah medzi republikánmi a súkromným sektorom. V rozhovoroch s predstaviteľmi veľkých i malých firiem manažéri uviedli, že síce húfne nebudú prechádzať k demokratom, ale že vo vnútrostraníckych zápoleniach budú podporovať umiernenejšie krídlo republikánov proti vyzývateľom z hnutia Tea Party.
Väčšina opýtaných v prieskume uviedla, že sú hašterením vo Washingtone zhnusení a že s pragmatickejším prístupom mohla byť kríza zažehnaná oveľa rýchlejšie.
(Zdroje: CNBC, WSJ)
Patria Online
Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz