StoryEditor

Čínskemu boomu odzvonilo. Amerika má problém

22.07.2013, 16:00
Nová čínska vláda je spokojná s jednonociferným rastom. Ten bol však pre USA príležitosťou.

Spojené štáty sú stále ekonomicky fixované na starú Čínu, tá už je však minulosťou. Jej novému vedeniu sa podarilo prekonať dlhodobé prekážky a fiškálna aj monetárna politika sa uberajú novým smerom. Po spomalení, ktoré sa dostavilo na začiatku tohto roka, nenasledovala typická aktívna stimulácia.

Nová vláda je naopak podľa všetkého spokojná s rastom medzi 7,5 - 8%. Ani centrálna banka sa nesnažila zaplaviť trhy vlnou likvidity, naopak varovala pred tým, aby sa banky púšťali do príliš veľkej úverovej expanzie.



Pre Ameriku je čínsky rast založený na spotrebe veľkou príležitosťou

Dni čínskeho hyperrastu sú preč. Nový prístup bude však fungovať len v prípade, že sa zmení celý rastový model. V súlade s poklesom tempa rastu je posun smerom k službám a spotrebe. Služby totiž generujú asi o 30% viac pracovných miest na jednotku produkcie ako výrobný sektor a stavebníctvo. Číne by tak jej rast umožnil dosiahnuť sociálnu stabilitu aj v prostredí, kedy ekonomika porastie o 7 - 8 percent ročne namiesto 10 percent ročne.

Pre Spojené štáty je čínsky rast založený na spotrebe veľkou príležitosťou. Americký spotrebiteľ je už viac ako päť rokov zmrazený, čo je možné pozorovať z veľmi nízkeho rastu reálnych spotrebiteľských výdavkov. Spojené štáty tak zúfalo potrebujú nový zdroj rastu a Čína pre nich predstavuje tretí najväčší a najrýchlejšie rastúci exportný trh. Americká vláda by sa mala veľmi snažiť o to, aby americké firmy mali prístup na čínsky trh a mohli tak ťažiť z transformácie, ktorá v tejto krajine prebieha.

Redakcia Patria.cz ďalej odporúča:

Brusel chce od Googlu nové ústupky

Bank of America nesklamala

Každá druhá burza bojuje s kyberútokmi

Príležitosť predstavuje i čínsky sektor služieb. Teraz vytvára 43% HDP a je tak jedným z najmenších medzi veľkými svetovými ekonomikami. Spojené štáty sa naopak chvália jedným z najvyspelejších sektorov služieb na svete a mali by sa tak snažiť najmä o to, aby mohli preniknúť do čínskych sektorov služieb. Je načase, aby Spojené štáty prestali s kritikou čínskej menovej politiky. Táto kritika bola od samého počiatku nemiestna, americké deficity predstavujú v prvom rade odraz nízkych úspor. Kurz jüanu navyše od júla 2005 posilnil o 35% a prebytok čínskeho bežného účtu je teraz nižšie ako 3% HDP. Prioritou by sa naopak mala stať oblasť kyberútokov.

Spojené štáty aj Čína musia nájsť novú rovnováhu. Čína musí menej sporiť a viac spotrebovávať, v USA platí opak. Čína má svoju stratégiu, plány a odhodlanie. Spojené štáty nemajú ani jedno. Stále sa spoliehajú na múdrosť neviditeľnej ruky trhu, tá je ale teraz spochybnená. Zmeny v Číne navyše obmedzia jej prebytky a úspory, čo sa prejaví na nižšom dopyte po dolárových aktívach. Kto bude potom financovať chronické deficity USA?

Autorom je Stephen S. Roach z Yale University.

(Zdroj: YaleGlobal)

Patria Online

Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-patrie, menuAlias = komentare-patrie, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 14:04