Americká banka Morgan Stanley nedávno zverejnila výhľadovú správu na vývoj indexu S&P 500 v budúcom roku s názvom "2014 v roku 2014". Autori priznávajú, že ich cieľ pre index, ktorý sa momentálne pohybuje pri historických maximách, bude pravdepodobne nad konsenzom, ale veria, že po viac ako 25% jazde v uplynulých 12 mesiacoch môže burza pridať ďalších 11%.
Na radare analytikov Morgan Stanley nie je žiadna udalosť, ktorá by mohla fatálne zasiahnuť zisky amerického korporátneho sektora. Navyše vraj existuje slušná pravdepodobnosť toho, že svetová ekonomika bude rásť dostatočným tempom, aby vykompenzovala očakávanú redukciu kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Fedu.
Ak sa do konca roka nič zásadné nezmení, S&P 500 si pripíše najlepší výkon za posledných 15 rokov. Pohľad do minulosti naznačuje, že dva dvojciferné nárasty v rade nie sú nič neobvyklé. Naposledy k tomuto javu došlo v rokoch 2009-2010. Štatistika z rokov 1913 až 2011 dokonca ukazuje, že po raste v rozsahu 20-40% sa americký akciový trh v nasledujúcom roku posunul v priemere o ďalších 11,4% vyššie. Prepočítané na dnešnú hodnotu indexu 1800 bodov by to znamenalo vzostup ľahko nad 2000 bodov. Od dna z roku 2009 by sa tak S&P dostal na trojnásobok.
Ako ale uvádza jedna zo základných poučiek investovania, minulá výkonnosť nie je žiadnou garanciou budúcich výnosov. Niektorí hráči sa domnievajú, že strmhlavá rally nemôže pokračovať donekonečna a že čím viac burza posilní tento rok, tým menej sily jej zostane do budúceho roka.
Pozornosť sa bude upierať hlavne na americkú centrálnu banku a jej postupné utlmenie snahy o stlačenie úrokových mier s pomocou nákupov štátnych a hypotekárnych dlhopisov. Tie v očiach mnohých urobili z akcií jediný slušný investičný nástroj na finančných trhoch. Ako doklad môže slúžiť vývoj S&P 500 v posledných troch mesiacoch, kedy po neočakávanom oznámení o pokračovaní dlhopisových nákupov index predviedol razantný odpich od 1650 bodov. Podľa niektorých analytikov od tejto úrovne valuácie neboli podporené rastom ziskov či inými fundamentami, obzvlášť sektory sociálnych sietí, malých kapitalizácií a biotechnológií sa vraj priblížili bublinovému teritóriu. Ďalším varovným signálom je pre mnohých hromadný príliv drobných investorov, ktorí zvyčajne chytajú rozbehnutý akciový vlak ako posledný. V uplynulých dvoch mesiacoch od nich do akcií natieklo 43 mld USD.
K táboru medveďov sa pridal spoluzakladateľ obrieho fondu Pimco Bill Gross, podľa ktorého trh nie je schopný doceniť to, že QE pomáha nielen dlhopisom, ale aj akciám. "Hlboko v útrobách centrálnych bánk musí výzkumnický personál utíšiť nevymodelovatelný strach z toho, že nulové úrokové sadzby podporujúce burzu pomaly stratia účinnosť," napísal Gross v komentári pre investorov.
(Zdroje: FT, Pimco)