Americká príjmová nerovnosť narastá. Preukázal to tradičný report Study of Consumer Finances z dielne Fedu, ktorý sa zverejňuje každé tri roky a skúma otázku rozdelenia príjmov v spoločnosti.
Závery nedávno zverejneného reportu odhalili, že naďalej narastá medzera medzi bohatstvom najúspešnejšej vrstvy a zvyškom spoločnosti. Tri percentá najbohatších Američanov totiž v minulom roku držali 54,4% národného bohatstva, teda mierne viac, než tomu bolo pri poslednom zverejnení správy mapujúcej rok 2010. Výraznú distorziu v rozdelení majetku dokresľuje porovnanie s údajom roka 1989. Vtedajšie tri percentá najbohatšieho obyvateľstva držali 44,8% všetkého majetku.
Celkovo roztváranie nožníc podčiarkuje aj pokles celkového podielu "bežného" obyvateľstva. Deväťdesiat percent najchudobnejších Američanov totiž v roku 2013 disponovalo 24,7% celkového majetku, čo predstavuje pokles o 8,5% z podielu držaného v roku 1989.
Jedným z možných vysvetlení roztvárajúcich sa nožníc môže byť skutočnosť, že majetnejší občania obvykle disponujú nadbytočnou likviditou. Tú investujú do aktív s vyššou mierou zhodnotenia ako sú akcie či nehnuteľnosti. Tie síce prežívajú občasné výkyvy, v dlhodobom horizonte (1989 - 2013) je však možné skrze nich realizovať ďaleko väčšie výnosy, ktoré chudobnejší občania "nezhrabnú". Vo výsledku sa tak prehlbuje medzera v rozdelení bohatstva.
Report americkej centrálnej banky tiež pravidelne sleduje vývoj v celkových príjmoch. Aj z nich je zrejmé rýchlejšie tempo nárastu u bohatších vrstiev. Medián príjmov totiž medzi rokmi 2010 a 2013 klesol o 5%, zatiaľ čo u priemernej hodnoty došlo k rastu o 4 percetná. Je teda zrejmé, že "prostredná hodnota" (reprezentovaná mediánom) klesá, zatiaľ čo sa priemerná hodnota (vychýlená vysokými príjmami bohatšieho obyvateľstva) zvyšuje. Dôvodom je skutočnosť, že tri percentá najbohatších Američanov stoja za 30,5% všetkých vyplatených príjmov.
Zdroje: Fed, CNNMoney