StoryEditor

Kto sú víťazi a porazení (komentár dňa)

04.07.2013, 00:10
Prvý polrok prial akciám. Zlé obdobie majú za sebou dlhopisy a komodity.

Prvá polovica roku je za nami a je čas na bilancovanie. Pri určitom zjednodušení platí, že víťazmi sú akcie, zatiaľ čo na strane porazených stoja dlhopisy a v ešte väčšej miere komodity. Americký akciový index S&P 500 v prvom polroku pridal 12,6%, čo je najlepší výkon od roku 1998. Dlhopisom sa počas väčšiny polroku darilo, ale vďaka júnovým vyhláseniam Bernankeho o tieto zisky prišli. Globálne korporátne dlhopisy stratili celkovo 1,4%, tie s investičným ratingom prišli o 1,96%, zatiaľ čo tie s najnižším ratingom, označované ako „junk“, uhájili jednopercentný rast.

Výpredaj štátnych dlhopisov dokazuje aj strmý nárast výnosu amerického desaťročného dlhopisu o 73 bázických bodov na 2,49%. Medzi najväčšími prepadákmi stoja komodity na čele so vzácnymi a priemyselnými kovmi, nedarilo sa však ani rope, uhliu alebo aj pšenici či káve. Na každú komoditu pôsobili špecifické faktory, avšak spoločným menovateľom daného prepadu je Čína. Čína, kľúčový komoditný konzument, v prvom polroku pokračovala v spomaľovaní rastu, keď v prvom kvartáli spomalila na 7,7% a podľa odhadov zrejme ďalej spomalí aj v druhom kvartáli.

Najhorší prvý polrok od roku 1981 zaznamenala cena zlata, ktorá sa prepadla o 27% na 1234 dolárov za trójsku uncu. Zlato v posledných rokoch vyzerá skôr ako typická špekulatívna bublina než ako uchovávateľ hodnoty. Obavy z inflácie kvôli ultrauvoľneným menovým politikám centrálnych bánk, ktoré ťahali cenu zlata v predchádzajúcich zhruba troch rokoch pomaly, ale isto odznievajú. FED v júni uviedol, že so zlepšujúcou sa ekonomikou začne pomaly uberať zo svojho programu nákupu aktív, čo znižuje očakávania ohľadom budúcej inflácie, a súčasná úroveň cenovej hladiny nie je ani zďaleka blízko úrovní, ktoré by mohli vzbudzovať obavy.

Nedávne vyhlásenie šéfa FEDu s trhmi poriadne zamávalo a prebudilo niektorých investorov zo sna, v ktorom centrálne banky držia svoju ultrauvoľnenú menovú politiku donekonečna. Toto prebudenie odštartovalo prispôsobovací proces na prostredie bez kvantitatívneho uvoľňovania a s vyššími úrokovými sadzbami. S nadhľadom by sa tento proces dal prirovnať k situácii človeka po autonehode, ktorý bol odkázaný chodiť iba o barliach, no bolo mu povedané, že vzhľadom na to, že sa mu nohy uzdravujú, mu barle zoberú. Dá sa teda čakať, že tento proces bude zrejme celkom bolestivý, avšak je nevyhnutný, a pokiaľ bude sprevádzaný zlepšujúcou sa ekonomikou, nemusel by byť pre ceny akcií nevyhnutne škodlivým.

Viac ako kedykoľvek predtým tak budú hrať kľúčovú úlohu nasledujúce makroekonomické dáta. Lepšie makrodáta by mali potvrdiť efektivitu centrálnych bánk a ich postupný odchod zo žiare reflektorov, zatiaľ čo horšie čísla by mohli priniesť vlnu výpredajov spojenú so stratou dôveryhodnosti centrálnych bankárov.

Pavol Mokoš

Patria Direct

Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz

 

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-patrie, menuAlias = komentare-patrie, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. január 2025 08:45